Pomaly sa blíži koniec roka a s ním aj jedna etapa všetkých teenagerov. Po 24. rokoch zazvonil umieráčik českého vydania nemeckého časopisu mladých, BRAVO!

Milé Bravíčko,

prvýkrát som ťa držala v rukách, keď som mala asi 10 rokov. So spolužiačkami sme utekali do stánku PNS, aby sme si kúpili tvoje najnovšie vydanie (bolo to vo štvrtok ráno) a počas obdivovania obálky sme utekali do školy. Určite tušíš, že v každom čísle nás v prvom rade upútali aktuálne plagáty a darčeky, ktoré by nám inak rodičia nekúpili. Nadčasové kvetinky či špirály do vlasov, farebné príčesky, náušnice, TETOVAČKY, rúže, laky na nechty alebo supertajné maličkosti pre život teenagerky. Dodnes si pamätám, ako som otvorila číslo so špeciálnym plagátom ,,The Kelly Family“ asi cez 12 strán, nalepila ho nad posteľ a pri bitke so sestrou omylom strhla. Priamo cez tvár Paddyho!

Tenkrát poprvé alebo poradňa pre pokročilé dvanástky!

Keď má dievča 10- 100 rokov, vždy je presvedčené, že zhltlo celú múdrosť sveta ohľadom všetkých životných oblastí. Avšak, tiež ste nadobudli svoje prvé informácie o se*e vďaka neskrotnej poradni v časopise Bravo? My sme sa so spolužiačkami vždy ukryli do zadných lavíc našej triedy a so smiechom, no napriek tomu začervenanou tvárou, sme ako prvé čítali príbehy ,,tenkrát poprvé“ či problémy mladých dievčat, ktoré sme brali smrteľne vážne. Intímnosti v parku, na kinder party, so spolužiakom či chlapcom, s ktorým ONA zaručene zostane do konca života. Bravíčko, spomínaš si však, že len vďaka tebe všetky dievčatá v Československu vedia, že otehotnieť z prehltnutého ,,bieleho“ či frcnutého na brucho naozaj nemôžeme? Dieťa taktiež nehrozí ani v prípade bozkávania sa, chytania za ruky či z pohľadu. Mnohokrát si nám poradilo s problémom v oblasti lásky, keď sme sa vo veku do 15 rokov urputne pasovali s nezáujmom našich ,,IDOLOV“. Zbavilo si nás pocitu menejcennosti, poradilo so závažnou dilemou ,,ako ho dostať“ na párty, v škole alebo cez kamarátku a odpovedalo na všetky (aj tie najbizarnejšie) otázky. Bravo, bravó vašim redaktorom, ktorí dokázali odpovedať!

6

LOVESTORY vs. IDOL

Som naozaj sklamaná, že končíš. Prvé nahé telo mužského pokolenia som videla práve na tvojich stránkach a pamätám si, akoby to bolo dnes, že s kamarátkami sme sa rehotali ako splašené kobyle. Nevinne poodhalený mužský nástroj na útlom chlapčenskom tele, sa vynímal ako nápadná vianočná ,,hviezda“ na stromčeku. My sme si však stále nedokázali vytvoriť reálny obraz tejto poburujúcej skutočnosti a tak sme študovali a študovali a študovali… V obdivuhodne trápnych foto- lovestory sme sa rozčuľovali nad vyvrcholením príbehu, trhali si vlasy, keď sme museli čakať na pokračovanie v ďalšom čísle, prípadne sme opäť videli aspoň čiastočne odhalené chlapské, ehm, chlapčenské telo. Ale! Chalanom sme mohli hovoriť, že čítame komix a cítili sme sa cool. Čo tam po tom, že išlo o romantickú sračku s primitívnymi komentármi v obláčikoch nad hlavami nemeckých modelov s čudnou mimikou? Nič, účel bol splnený, dievčence pobláznené a všetky sme sa tešili na ďalšie pokračovanie.

3

No internet, no stress

Vyrastali sme v čase, kedy sme si vážili drobnosti a hviezdy svetového formátu ako modly. Ich tváre sme si vystrihovali z tvojich stránok, milé Bravíčko, do zasväteného zošita. Pamätáš sa ešte, ako si mávalo na titulných stránkach dievčence zo Spice Girls či Robbieho Williamsa bez šedín? Kanagonom alebo klasickým lepidlom som si prilepila hlavu ,,Posh Spice“- Victorie Beckham do mojej svätyne a zasypala ju desiatkami fixkových kvetín. Na drby zo svetového showbiznisu sme vždy čakali presne dva týždne (ak nemeškala dodávka z tlače) a boli vďačné za každú jednu informáciu o vzťahoch a rozchodoch našich ,,idolov“, nových CD-čkach, kazetách!!!, ale aj hitparádach najlepších skladieb doma i v zahraničí. Kedysi si bolo jediným zdrojom získavania anglických textov skladieb aj s prekladom. Taktiež v dávnych časoch neexistoval Pokec ani iné sociálne siete a na čitateľom si ponúkalo možnosť nájsť PRAVÚ LÁSKU aj vďaka zoznamke. Mimochodom, tiež ste si perom krúžkovali sympatických ľudí, ktorým ste chceli napísať list? 🙂 Nikdy si nás nezabudlo upozorniť na náš milostný horoskop, povedalo si nám, aké sme na základe jednoduchého testu, len škoda, že každé vydanie sme boli odlišné. Možno práve preto dodnes trpím rozpoltenou osobnosťou. 🙂

Drahé Bravíčko, dnes si legendou medzi časopismi, životným štýlom, ktorý si podmanil nejednu generáciu. Časom vyrážok, veľkých vložiek počas prvých krámov a beznádejným naháňaním idolov si nás viedlo celých 24 rokov. Sila internetu však potlačila tú tvoju a na základe prepadu predaja printovej verzie tvojich stránok o 70%, sa vydavateľstvo Bauer Media rozhodlo ukončiť tvoju púť v Českej a Slovenskej republike. V mene dievčat ti ďakujem za roky strávené v našich izbách a s tvojimi radami do života! Tvoja bývalá čitateľka 🙂

5 4 2

Foto: Facebook, Twitter