Čo vám ako prvé napadne pri slove IKEA? Pre väčšinu z vás je to jasné – nábytok, veľa nábytku a ešte viac bytových doplnkov. Táto švédska firma vlastní a prevádzkuje predajne na štyroch kontinentoch – v Európe, Ázii, Austrálii a v Amerike. Poznáte ale aj jej podnikateľskú filozofiu?

Zakladateľ spoločnosti IKEA vysvetľuje filozofiu firmy vo svojom spise „Spoveď predajcu nábytku“. Základom jeho podnikateľskej stratégie sú inovácie. O niektorých zákazníci vedia – vnímajú a oceňujú detský kútik, reštauráciu, parkovanie, miestnosti, dokonca celé vzorové byty zariadené nábytkom i doplnkami, či možnosť všetko si odskúšať. Niektoré však zostávajú skryté…

Spoločnosť presne vie, čo zákazníci očakávajú. Vedia ale aj zákazníci, ako ich vníma tento kolos? Ako sa zdá, niektorí zo 150 000 zamestnancov prezradili zo zákulisia tejto úspešnej spoločnosti viac, ako mali. A preto pozor, váš budúci nákup už možno bude nabudúce prebiehať celkom inak.

Pri príchode na parkovisko ste milo prekvapené, že aj keď je nedeľa poobede, vždy je kde zaparkovať – 1 295 parkovacích miest. V poschodových garážach nezablúdite a presne viete, kam treba ísť. Pri vstupe do obchodného domu si môžete odložiť veci do skrinky a zamknúť, prípadne odovzdať dieťa do rúk slečien v detskom kútiku a výprava po obchode môže začať.

Je to možné, že zakaždým idete tou istou cestou? Áno, je to tak vymyslené. Zamestnanci volajú tento okruh „dlhá prirodzená cesta“ a je navrhnutá tak, aby vás previedla každým jedným oddelenímm, pričom sa vám nebude zdať nudná, nakoľko po každých 15 metroch príde zákruta. Ak vás však občas predsa len prepadne podozrenie, že minule viedla trošičku inými miestnosťami, je to tým, že steny medzi oddeleniami nie sú pevné, ale na kolieskach. Vy s nimi nepohnete, pretože majú zámky, ale všetky sa dajú posúvať. Uľahčuje to prerábky výstavných priestorov, ale aj upratovanie.

Všimli ste si, že zamestnanci občas používajú neoznačené dvere? Pokiaľ na nich nie je vyslovene napísané „zákaz vstupu“, môžete ich pokojne využívať aj vy. Sú to „tajné skratky“, ktorými obchodný dom prejdete oveľa rýchlejšie. Žiaľ, ak ste ich aj našli, nabudúce tam už možno nebudú, často ich menia, aby si na ne zákazníci nezvykli.

Základným cieľom každého obchodu je predať. Počuli ste už o predajnej technike „bulla bulla“? Zamestnanci napchajú koše s tovarom tak, že ten z nich takmer vypadáva. Len čo sa z neho trocha predá, okamžite ho vrchovato doplnia. Vy ako zákazník nadobudnete pocit, že tovaru je nadbytok, preto je za výhodnú cenu – a kúpite. Sú celé oddelenia, ktoré sú založené len na tomto princípe. Za zlomok ceny sa tu predáva množstvo najrôznejšieho tovaru, najmä lacné veci, ako papuče alebo vešiaky. Pôsobia prakticky a každý ich potrebuje. A teraz je konečne jasné, prečo máte doma toľko svietnikov, misiek a koberčekov, hoci ste pôvodne išli kúpiť stoličku.

Zamestnanci nemajú veľmi radi, ak si veci skúšate, pretože rozbalené, prípadne poškodené veci už nemôžu predávať. Vás to ale nemusí trápiť. Napríklad v Číne je celkom bežné, ak si zákazníci vo vystavených posteliach dokonca pospia. Budia ich tam až po dvoch – troch hodinách a medzitým si ich fotografujú, čím si robia reklamu na kvalitné matrace.

Všimli ste si, že zamestnanci vás nikdy neoslovia a nespýtajú sa vás, ako by vám mohli pomôcť? Toho sa ani nedočkáte, sú tak totiž trénovaní. Je na vás, aby ste si veci popozerali, zapísali, kde ich nájdete (kto z vás si nikdy nezobral lístok a IKEA – ceruzku?) a následne si tovar našli v sklade. A spoločnosť šetrí na predavačoch aj skladníkoch. Inak, vedeli ste, podľa čoho sa nazývajú jednotlivé produkty? Po švédsky vie v našich končinách málokto, preto vedzte, že tovar určený do kúpeľne je pomenovaný podľa jazier a riek a napríklad knižnice podľa rôznych povolaní.

Niektorí zákazníci prichádzajú na nákupy s tým, že presne vedia, čo chcú, iní sa chodia najmä inšpirovať a sú aj takí, ktorým sa niektorá výstavná miestnosť zapáči natoľko, že si ju kúpia komplet celú, vrátane všetkých doplnkov.

Keď už hovoríme o vystavených doplnkoch, pozrime sa aj na tie nepredajné – knihy. Kde ich IKEA berie? Nakupuje? Omyl, väčšina kníh patrí zamestnancom. Tí dokonca vo svojich knižniciach musia hľadať také, ktoré sa farebne hodia a aj obsah musí zodpovedať „dobrým mravom“.

Boli ste už na nákupe s partnerom? Ako často sa vám stalo, že ste sa pri výbere nábytku zhodli hneď na prvýkrát? Dokonca aj psychológovia priznávajú, že spoločné nákupy v IKEA sú dobrým tréningom na fungovanie vzťahu. Ak sa vám tam podarí zariadiť celý byt bez hádky, pravdepodobne vám to v budúcnosti bude klapať. Veď vybrať z toľkého množstva vyžaduje veľké množstvo kompromisov.

Ak ste niekedy počuli niektorého zo zamestnancov hovoriť druhému namiesto slov čísla, je to tým, že nie všetky informácie, ktoré si medzi sebou hovoria, patria aj do ucha zákazníka. Ak sa napríklad stratí dieťa, alebo sa nejaké stratené nájde pod posteľou alebo v skrini, zamestnanci použijú kód 99.

Zaujíma vás IKEA aj ako zamestnávateľ? Prečo nie? Svojich zamestnancov si vie oceniť. Tí najlepší dostávajú výlety po celom svete, ostatní sa musia „uspokojiť“ s vianočnými darčekmi, ako sú bicykle alebo televízory.

IKEA to má jednoducho vymakané. Každodenne do nej prichádzajú davy ľudí, či už kvôli výhodným nákupom, občerstveniu alebo detskému kútiku. Keď do nej nabudúce pôjdete aj vy, skúste pohľadať tajnú skratku, len tak si pospať na posteli alebo sa spýtajte, či nemajú voľné pracovné miesto. :-) Veď bratislavská pobočka je najväčšou v strednej Európe.

Zdroj: interez.sk, wikipédia.com| Foto: pixabay.com, wikipedia.com