Prešiel len necelý mesiac od krvavého masakru v Las Vegas, kde Stephen Paddock zastrelil vyše 50 ľudí a Amerika znova čelí šialenému útoku. Vrah si to 31. novembra namieril po tretej hodine popoludní nákladným autom do ľudí, ktorí sa zdržiavali na cyklistickom chodníku blízko Svetového obchodného centra na Dolnom Manhattane. Osem osôb zabil a ďalších jedenásť ťažko zranil. 

Potom ako vrah vystúpil z auta kričiac „Boh je veľký“ a oháňajúc sa imitáciou strelnej zbrane, bol políciou postrelený a zadržaný. Polícia útočníka identifikovala ako Sayfullo Habibullaevica Saipova. 29-ročný Uzbekistanec, žijúci na Floride a New Jersey, prišiel do USA v roku 2010. FBI a NYPD skúmajú vrahovu minulosť, no zatiaľ sa zdá, že nemá žiadne kriminálne záznamy. Newyorský guvernér Andrew Cuomo uviedol, že útok pripomína „osamelého vlka“, čo znamená, že incident bol bez zjavného spojenia so širším teroristickým sprisahaním.

Útočník riadil nákladné vozidlo po cyklistickom chodníku na Houston st. asi 4 bloky, potom sa vrátil späť na cestu, kde sa zrazil so školským autobusom a ďalším vozidlom. Desivé je, že dodávku, v ktorej zvrátený čin vykonal, si požičal iba pol hodinu pred útokom.

Newyorská polícia oznámila, že posilní policajné hliadky a zvýši bezpečnosť počas halloweenskeho sprievodu, ktorý sa každoročne koná v Greenwich Village a privádza do ulíc Manhattanu davy ľudí.

Prezident Trump sa na sociálnej sieti Twitter vyjadril nasledovne: „Nesmieme dovoliť ISIS vstúpiť alebo sa vrátiť do našej krajiny potom, čo sme ich porazili na Blízkom Východe a všade inde. Stačilo!“

Zdroj: cbsnews.com | Foto: YouTube.com