Kým vám sa môže zdať párdňové meškanie poplatkov sociálnej poisťovni ako zanedbateľná skutočnosť, „obľúbená“ inštitúcia Slovákov to vníma úplne inak, pričom vám vašu nepozornosť veľmi rada pripomenie mastnou pokutou, hoc aj niekoľko rokov po prešľape. O jeden zaujímavý príbeh sa s užívateľmi Facebooku podelil známy motivátor a spisovateľ Pavel „Hirax“ Baričák.

Pavel „Hirax“ Baričák je na Slovensku známym pojmom, ktorého meno sa spája s cestovaním, hudbou, blogovaním, avšak najviac s motivačnými knihami či rôznymi prednáškami. 47-ročný rodák z Ostravy sa nedávno s užívateľmi Facebooku podelil o nepríjemný príbeh svojho kamaráta, respektíve jeho mamy, ktorý bude možno mnohým z vás povedomí. Ako je vám už zrejme jasné, bude sa týkať sociálnej poisťovne.

,,Ty počúvaj, čo teraz prišlo mame zo Sociálky. Pokuta na 1200 eur! Za deväť rokov dozadu jej zarátali pokuty za každý jeden deň meškania, čo ktorý mesiac sa omeškala s platbou. Napríklad v marci 2015 meškala tri dni = pokuta, v októbri meškala štyri dni = pokuta. A takto sa jej to nazbieralo,“ Pavel parafrázoval svojho kamaráta, ktorého mame vraj napriek prosbám a plaču úradníci nič neodpustili, z čoho sa napokon psychicky zrútila.

Úspešný motivátor si myslí, že každý z nás sa môže pod vplyvom rôznych okolností pomýliť, zabudnúť omeškať, veď sme len ľudia… avšak zamestnancov Sociálnej poisťovne, ktorí s tým napokon ani nič nemajú, to nezaujíma, pretože príkazy zhora im nakazujú niečo iné. ,,Ako to funguje? To mi vysvetlil kamarát z Daňového úradu. Elektronická ruleta sa roztočí a určí ľudí a sumy, ktorých treba „zdrať“. Zámerne som použil tento tvrdý výraz, ale iný ma pri drábstve tohto druhu nenapadá. Nijako inak to totiž nazvať neviem, len šklbaním husi, keď pán umiera hladom. A tak keď štát nemá, pokladnici sa žiada, roztočia sa pokutové systémy, začnú chodiť líbesbridy od štátu za neskoré zaplatenia sociálnych dávok či DPH – aj keby za meškanie jeden deň,“ podal šokujúce vysvetlenie Baričák.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

,,Áno, je to choré. Nie je to ani prevýchova ani upozornenie, dokonca sa mi to nechce nazvať ani trestom, ale skôr zlodejinou s argumentom „zákon je zákon“. A ja vám na to vravím: zákon použitý bez ľudskosti je tyrania. Prepošlite tento status všetkým, ktorí sedávajú s politikmi na obedoch a ľuďom, ktorí majú na toto dosah, aby pochopili, ako sa radový občan cíti. Zle,“ uzavrel svoj rozsiahly príspevok, ktorý nájdete v plnom znení v priloženom obrázku, Pavel, pričom s jeho slovami bude určite súhlasiť väčšina Slovákov.

Zdroj/Foto: Facebook/Pavel Hirax Baričák, depositphotos.com