Boli ste spolu (takmer) každý deň a zrazu vás delia stovky kilometrov? Dá sa to zvládnuť? Odpoveď je áno, ale nebude to prechádzka ružovým sadom. Ide o skúsenosť, ktorá môže upevniť a obohatiť váš vzťah, no rovnako ho môže i navždy pochovať. Čo robiť, keď jeden z páru odchádza na dlhý čas?

 

Ste na to dvaja!

Vychádzame z predpokladu, že láska, ktorá vás spája, už čo-to preskákala a že toho máte spoločného viac, než len zle umytú pečiatku zo včerajšej diskotéky. Mali by ste poznať vaše reakcie na zmenu prostredia aj na odlúčenie. Uvedomte si, že kým jeden z vás ostane doma, druhý bude konfrontovaný s novým svetom, novými ľuďmi, školou, prácou. Obaja sa skúste vcítiť do kože toho druhého a snažte sa ho pochopiť.

Žiarlivosť rovná sa konečná

Myslite pozitívne! Hysterické scény a paranoja sú pre vzťah na diaľku smrteľné. Ak vás zožiera podozrievanie, skúste zamestnať myseľ inou činnosťou. V prípade, že budete svojho partnera prenasledovať so žiarlivostnými scénami, môže sa stať, že sa táto hra obráti proti vám a z pôvodne dôverčivého a chápavého mládenca sa stane Othello. Vaši priatelia alebo rodina vás od vzťahu odrádzajú? Nedajte na ich reči! Musíte si veriť a dôverovať aj svojmu partnerovi.

Dobrá správa! Technológie sú na vašej strane

Už žiadne čakanie na poštára, v súčasnosti máte dostatok možností ako byť v kontakte zvukom i obrazom. Využite ich! Je dôležité, aby ste spolu komunikovali pravidelne, hoci len krátkou sms-kou, minútovým telefonátom alebo si dali rande cez Skype. Rozprávajte sa o tom, čo ste cez deň prežili. Aj keď to budú úplne banality, pripomenú vám rutinu vášho vzťahu. Môžete skúsiť aj pikantnejšie rozhovory po telefóne, pozor však na posielanie odvážnych záberov či videí. Nikdy neviete, kde môžu skončiť!

Milé malé prekvapenia

Pošlite svojej láske romantickú pohľadnicu, aktuálnu fotografiu či obľúbené tričko, z ktorého cítiť váš parfum. Prekvapíte ho a bude môcť hmatateľne cítiť vašu prítomnosť a záujem.

Stretnite sa, ak je to možné

Dohodnite si stretnutie, ak vám to čas a financie dovolia. Je dobré, ak môžete spoznať prostredie a ľudí, v ktorom váš partner dočasne žije. Nepodnikajte však prepady ako z romantických filmov. Na termíne sa spolu dohodnite a plánujte, čo budete spolu robiť. Radostné očakávanie spoločného stretnutia vám pomôže prekonať čas odlúčenia.

Neizolujte sa!

Stretávajte sa s priateľmi, pestujte hobby, využite svoj voľný čas! Nejde o to, aby ste vhupli do víru spoločenského života ako utrhnutá z reťaze, len čo váš partner vytiahne päty z domu, ale aby ste sa neutápali v slzách a samote. Žiadny extrém nie je dobrý.

Je to ešte vzťah?

Vaše odlúčenie by nemalo presiahnuť únosnú hranicu. Ak sa nevidíte viac ako rok a vaše stretnutie je v nedohľadne, mali by ste prehodnotiť, kam to všetko smeruje a či to za to stojí. Rovnako, ak je váš partner vášnivým cestovateľom, ktorý vás pravidelne dlhodobo opúšťa, aby objavoval krásy bohom zabudnutých miest, na ktorých nefunguje ani mobil, ani internet, je na mieste položiť si otázku, či si ten vzťah len nenahovárate. Váš život by sa predsa nemal premeniť na čakáreň.