Tieto sladké placky boli kedysi posvätným jedlom Rimanov. Dodnes ich na raňajkovom stole servírujú najmä Američania a Francúzi, v Nemecku ich zvyknú nakrájať na menšie rezance a podávať s polievkou. V každej krajine sú servírované iným spôsobom-  so zmrzlinou, javorovým sirupom, ovocím či mäsom a syrom. Lievance! 

Možno ste si ich obľúbili už v detstve alebo v čase, keď vám ich začal nosiť partner priamo do postele v jedno romantické ráno. Či je to tak alebo onak, my vám ponúkame jednoduchý recept na domáce lievance, ktoré zvládnete bez väčšej námahy.

Ingredience

  • 3 vajcia
  • 6 dcl mlieka
  • 450 g polohrubej múky
  • 170 g kryštálového cukru
  • 3 ČL sódy bikarbóny
  • kocka masla

suroviny

Postup

Všetky suroviny zmiešame do jednej hmoty. Najprv mlieko s múkou, postupne pridávame vajíčka, cukor a sódu bikarbónu. Po vymiešaní prikryjeme misku utierkou a necháme hodinu odstáť. Na ceste sa vytvoria malé bublinky. Po hodine hmotu ešte raz vymiešame.

cesto

Panvicu si predhrejeme na miernom ohni. Na vymastenie použijeme kocku masla a cesto dávkujeme buď väčšou lyžicou, alebo menšou naberačkou. Hmotu nerozlievame po panvici, ako sme zvyknutí pri palacinkách, ale lejeme ju do stredu. Takto sa nám vytvoria pekné hrubšie lievance, ktoré otáčame v momente, keď sa na povrchu objavia bublinky. Jednoduchšie je, ak použijete panvicu určenú na lievance.

lievancePrichádza časť, kde sa môžete naplno realizovať. Fantázii sa medze nekladú. Použite džem, nutelu, med, šľahačku, ovocie alebo čokoládu. Lievance natrieme, pokojne môžeme ovocie pridať aj medzi ne. Na záver ich polejeme javorovým sirupom alebo medom a môžeme dozdobiť škoricou či práškovým cukrom. Dobrú chuť!

lievance finiš lievance finiš 2