Trend precízne uložených vecí na fotografiách, ktoré spolu vytvárajú oku lahodiaci celok, je momentálne obľúbenou zábavkou ľudí po celom svete. Podľahli mu dokonca aj veľké spoločnosti v oblasti médií, módy…

Štylizovaný, čiže určitým spôsobom upravený celkový obraz úhľadne usporiadaných   predmetov každodenného použitia, sa stáva oporou on-line psychologickej kultúry.

Prečo je tento trend populárny a prečo sú tieto fotografie tak obľúbené?

Kvôli rovnováhe medzi poriadkom a neporiadkom. Podľa Johan Wagemans, experimentálnej psychologičky špecializujúcej sa na vizuálne vnímanie, sú tieto obrazy podstatne odlišné od podnetov, ktoré mozog obvykle dostáva. V podstate ide o iný pohľad na veci, ktoré sú v normálnom stave pre ľudské oko alebo teda mozog nezaujímavé. Zoberme si napríklad listy na strome. Nijako obzvlášť ich neskúmame a nevenujeme im pozornosť, pretože sú také obyčajné a chaotické. Tak isto pôsobí aj hromada opadaného lístia. Ale odrazu niekto tieto listy organizovane uloží do úhľadného tvaru a zdanlivo nezaujímavé listy nadobudnú nový význam. A presne o tom je tento štýl. Nejde však len o listy zo stromov, ale napríklad aj o usporiadanie rôznych vecí do celkového úhľadného obrazu, ktoré spolu dávajú zmysel. V čom je sila týchto fotografií? No predsa v tom, že chaos menia na poriadok, čo má na mnoho ľudí upokojujúci účinok. Lebo ako je všeobecne známe, neporiadok je pre psychiku človeka veľmi stresujúci.

Americká fotografka Emily Blincoe je ozajstná odborníčka v tomto trende

 

 

 

 

 

Trend organizovania vecí na fotografiách v módnom priemysle

https://www.instagram.com/p/BB4fi_-Rt9r/?taken-by=bewoodende

 

https://www.instagram.com/p/BA9ZxJsxt59/?taken-by=bewoodende

 

https://www.instagram.com/p/-3MMoCxt2a/?taken-by=bewoodende

Zdroj: Instagram | CNN