Sociálne siete sú dnes neodmysliteľnou súčasťou našich každodenných životov a okrem toho, že nám pomáhajú udržiavať kontakt s ľudmi, s ktorými sa vídame len sporadicky, môžme na nich nájsť aj inšpiráciu či zistiť, aké sú nové fashion trendy aktuálnej sezóny. 

Práve s posledným bodom nám často napomáhajú súkromné či verejné profily topmodeliek z celého sveta, ktoré okrem neustáleho kontaktu s módou majú možnosť dostať sa k najnovším kúskom svetoznámych módnych návrhárov. Preto nie je žiadnym prekvapením, keď k nim kvôli inšpirácií vzhliadajú celé milióny mladých dievčat. Majú však tieto „IT girls“ väčší vplyv než klasické módne magazíny?

Prvá generácia supermodeliek z 90. rokov, a teda Naomi Campbell, Kate Moss, Cindy Crawford či Christy Turlington, si časom vybudovali meno, ktoré niečo znamenalo všade vo svete. Vďaka svojmu medzinárodnému vplyvu sa často stávali tvárami významných značiek a zarábali milióny dolárov. Na vybudovanie svojho vplyvu však potrebovali média, či už módne magazíny, vďaka ktorým by sa stali ikonami, fotografov, ktorí im nafotili ich najlepšie snímky alebo bulvárne plátky, zaznamenávajúce ich voľný čas a starajúce sa o verejný záujem o ne.

Dnešná generácia supermodeliek potrebuje na vybudovanie svojho vplyvu iba dve veci: smartphone a followerov. Pozrime sa trebárs na takú Gigi Hadid s 35.2 miliónmi odberateľov na Instagrame či Kendall Jenner, ktorá ich má neuveriteľných 82.3 miliónov. S takýmto množstvom followerov majú v súčasnosti ľahko porovnateľný vplyv s Vogue magazínom, ktorý má oproti dievčatám na sociálnej sieti Instagram ,,len úbohých“ 16.5 milióna verných fanúšikov.

Okrem notoricky obdivovaných modeliek z Instagramu je tu aj Liu Wen, ktorá sa stala vôbec prvou ambasádorkou značky Esteé Lauder z Ázie. Liu Wen však nie je len modelkou, ale najmä významným hlasom. Počas posledného týždňa módy už nekráčala po móle, ale ako ambasádorka prestížnej značky Chanel sedela v prvom rade a online dokumentovala prehliadku pre svoje tri milióny fanúšikov. V čase, keď sa na jej účte objavilo propagačné video na novú kabelku ,,Gabrielle“ od Chanelu, na jej fanpage malo paradoxne 10x viac zhliadnutí ako na stránke samotnej značky.

Stalo sa už samozrejmosťou, že aj prestížne značky začali spájať svoje mená s menami modeliek, ktoré majú momentálne vplyv na sociálnych sieťach. Tak nie je ničím výnimočným, že za jedinú fotografiu na účte úspešnej instagramovej hviezdy zaplatí výrobca priam šialené peniaze. Garanciou tejto marketingovej investície je však okamžitý predaj výrobkov, ktorý zabezpečí firme rekordný výnos. Jedinečným príkladom online reklamy sú fotografie dievčat z rodu Kardashian, Seleny Gomez, Gigi Hadid, a dokonca na Slovensku aj Zuzany Plačkovej.

Foto: Instagram, cdn01.cdn.justjared.com