Vianočné sviatky sú obdobím pokoja, radosti, hojnosti a štedrosti. Tieto prívlastky boli a sú s Vianocami späté odjakživa. S približujúcim sa dátumom 24.decembra začínajú mať mnohí z nás vyšší tlak a nervy na krajíčku. Dokonca ani na Vianoce, 24.decembra, nie je v niektorých slovenských rodinách pokoj a kľud.

Už od novembra nás médiá vyzývajú, aby sme nezabudli potešiť svojich blízkych a spravili im radosť perfektnými darčekmi, gazdinky mali napečené koláče z prvotriednych surovín, ktoré im dodajú neodolateľnú chuť, aby sa naše domácnosti leskli čistotou a poriadkom… V skratke, mali by sme byť pripravení ako pionieri.

Celý rok prebehne ako voda a výnimkou nie sú ani sviatky pokoja, na ktoré sa pripravujú mnohí už mesiac vopred. Najväčším problémom je, že sme si zabudli užiť silu okamihu. Sme síce pripravení a v domácnostiach je všetko tip-top, ale je poriadok aj v našich dušiach? Sú sviatky o tom, aby sme mali napečené štyri druhy koláčov, lesknúce sa okná, bruchá na puknutie a nakúpené drahé, no často aj nevhodné a zbytočné darčeky?

Vianoce sú o jedinečných chvíľach, o spoločne strávenom čase, nie o zhone, strese a kriku.

Skúste si tento rok užiť sviatky so všetkým, čo k tomu patrí, ale s rozumom. Vianoce sú o jedinečných chvíľach, o spoločne strávenom čase, nie o zhone, strese a kriku. Nutné činnosti, ktoré sú predpokladom k pokojným sviatkom, vykonávajte spoločne. Pečenie a upratovanie môže byť príjemné a veselé, keď sa doň zapojí celá rodina. Namiesto preplnených obchodov navštívte les a nazbierajte si jeho plody do vianočných dekorácií, ktoré si vytvoríte spoločne s blízkymi. Vyrobte si vlastné ozdoby na stromček. Večer si môžete spríjemniť spoločenskými hrami, keď práve nemáte chuť na stokrát opozerané rozprávky. Skúste potešiť a najmä prekvapiť ľudí, s ktorými počas sviatkov nemôžete byť a pošlite im pohľadnicu, ktorú môžete vyrobiť aj sami. Vianoce sú predovšetkým o rodine, čase, ktorý by sme mali stráviť spoločne a možno čo najzaujímavejšie. Po sviatkoch sa zase každý rozbehne do sveta a opäť nastane stereotypný kolotoč povinností.

Niektorí z nás, najmä deti, nepoznajú skutočnú podstatu Vianoc. Myslia si, že tieto sviatky sú o materiálnych hodnotách, nepoznajúc tradície a zvyky. Je iba na nás a na našom rozhodnutí, aké posolstvo budeme šíriť mladším generáciám. Sme však presvedčené, že tentokrát by sme si mali užiť skutočné Vianoce a hlásať ich tradíciu a zvyky v pravom slova zmysle.

Foto: Pinterest