BBC Earth nedávno zverejnila na svojom YouTube kanáli rozkošné video. Zobrazuje v ňom pandu chovanú v zajatí, ktorá sa stala čerstvou mamičkou a v labkách drží svoje malé novonarodené mláďa. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, hoci je toto zviera mimoriadne vzácne a obľúbené.

To, čo stojí za zmienku, je skutočnosť, že panda porodila dvojičky. A to sa nestáva veľmi často. Ak aj áno, druhé mláďa zvyčajne neprežije – matka sa prirodzene dokáže starať len o jedného svojho potomka a druhé preto opustí. Či sa vám to zdá kruté alebo nie, príroda tak rozhodla.

panda starajúca sa o dvojičkyAby sa ale zabránilo nešťastiu, šikovní veterinári vymysleli plán – nenápadné striedanie mláďat. Matke vždy v určitom čase doniesli nejakú dobrotu a v chvíľke nepozornosti jej mláďatá vymenili. Panda si tak vždy myslela, že sa stará len o jedno a to isté novorodeniatko. Výhodou tohto rozhodnutia bolo aj to, že sa každému z nich dostalo starostlivosti a pozornosti, akú potrebovali. Zatiaľ čo jedno bolo v náručí matky, o druhé sa medzitým starali ošetrovatelia v inkubátore. A to najdôležitejšie – nedošlo k opusteniu alebo uhynutiu ani jedného z nich.

Príroda je mocná, avšak v niektorých prípadoch jej treba pomôcť. Najmä, ak ide o takéto mimoriadne vzácne tvory, ktorým sme my ľudia svojou bezohľadnosťou takmer zničili prirodzené prostredie pre život.

Veľká vďaka patrí ošetrovateľom a všetkým, ktorí sa snažia prírodu a tvory žijúce v nej chrániť.

Zdroj: youtube.com | Foto: unsplash.com