Obývačka, izba, kde trávi rodina najviac času. Či už spoločne alebo oddelene. Miesto, kde pozeráte telku, večeriate, hostíte návštevu, čítate si, oddychujete alebo sa len tak rozprávate s vašimi najbližšími. Takže je to miestnosť, ktorá by mala vyzerať zo všetkých miestností najútulnejšie. A ako sa postarať o to, aby naozaj takto vyzerala? Okrem toho, že musíte vybrať vhodný nábytok, peknú dekoráciu, tak sa to nezaobíde ani bez toho, aby ste vybrali správnu podlahu. Ako na to?

 

Plávajúca podlaha

Drevená plávajúca podlaha pôsobí elegantné a zároveň minimalisticky. Nie je náročná na údržbu. Stačí, keď ju prejdete handrou so saponátom a je ako nová. Keď bývate iba v podnájme a dáte si tam plávajúcu podlahu, môžete ju znovu rozobrať a zobrať so sebou. Máte v rodine alergika? Drevená podlaha nezachytáva červotoče či prach. Nevýhodou je, že sa pomerne ľahko poškriabe.

Parkety

Parkety sú späť a sú v kurze viac ako kedykoľvek predtým. Industriálny štýl teraz letí. Navyše je veľkou výhodou, že veľa starších bytoviek má parkety ukryté pod kobercami, takže stačí dať dole koberec, parkety vybrúsiť, nalakovať a za neveľké náklady máte krásnu podlahu. Nevýhodou je, že vŕzgajú. Ale to sa môže niekomu aj páčiť.

Koberec

Kvalitné koberce, za ktoré si priplatíte, vyzerajú taktiež elegantne. Je však potrebné, aby ste nekúpili najlacnejší koberec, pretože jeho životnosť a kvalita nie je žiadna sláva. Nevýhodou je, že sa tam udržujú roztoče a prach, takže ich musíte často vysávať a niekedy aj tepovať.

Dlažba

Dlažba je skvelý materiál do kuchyne či predsiene, no do obývačky sa veľmi nehodí. Iba v tom prípade, ak tam máte kachle na drevo, z ktorých niekedy vyletí iskra. Vtedy je dobré mať okolie kachlí vydláždené kachličkami.

Aký je teda verdikt? Ideálna podlaha do obývačky neexistuje. Je to kombinácia dvoch podláh – kombinácia parkiet alebo plávajúcej podlahy s kusovým kobercom.