Sladká dobrota vyrábaná z kakaových bôbov teší naše chuťové poháriky už stáročia. Kedysi bolo možné čokoládu kúpiť len v lekárni, dnes ju už zoženieme v každých potravinách. A to hneď niekoľko druhov!

Okrem toho, že je čokoláda sladké pokušenie, má aj blahodarné účinky. Je zdrojom horčíka a preto má priaznivý vplyv na funkcie ľudského mozgu. Na základe obsahu fluóru a tanínu, tvrdí americký zubár Vincent J. Paolino, že chráni naše zuby pred zubným kazom. Ide však o čokoládu s vyšším percentom kakaa a nižším obsahom cukru.

čoko bonboniéraČokoláda znižuje aj riziko infarktu. Obsahuje antioxidanty, ktoré chránia krvný obeh. Preto existuje viac mužov ako žien, ktorí prekonajú infarkt, nakoľko ženy si na čokoláde pochutnávajú častejšie. Možno aj preto, že je pre nás prospešná v tehotenstve, pri PMS či podráždenosti. Jej konzumácia upokojuje svalové napätie a hormonálne výkyvy.

Ak do seba nebudete pchať čokoládu na kilá, nezaplače ani vaša váha. V dnešný deň si ju však určite doprajte. Či si už kúpite čokoládovú tyčinku, dáte si zmrzlinu alebo si s kamarátkou posedíte na horúcej čokoláde, je to úplne jedno. Nabijete sa energiou, potešíte sa a zároveň oslávite medzinárodný deň čokolády!

Foto: Pixabay