Pôrodnice symbolizujú miesta, kde sa to celé začína. Miesto plaču, utrpenia radosti i smútku. Materstvo je snom snáď každej ženy na svete. Mnohé by sme preň aj vraždili, len aby sme mohli prežívať  prvý trimester v bolestiach, kľačiac a objímajúc záchodovú misu, pociťovať (ne)chuť do jedla, priberať či navštevovať pravidelne gynekológa…

…to všetko sme ochotné podstúpiť len preto, aby sme na svet priviedli nový život. Každá z nás má vo svojich rukách kľúč k plodnosti. Sme predurčené byť matkami, avšak predurčenie neznamená istotu, že nimi raz aj budeme. Čo robiť v prípade, keď sa nedarí otehotnieť?

1. Vyrátajte si hodnoty BMI

BMI (Body Mass Index) alebo index telesnej hmotnosti je hneď prvým faktorom, ktorý sa zohľadňuje pred oplodnením. Pýtate sa, prečo je váha dôležitá? Je tomu tak preto, lebo ženám s nadváhou sa znižuje možnosť na otehotnenie, navyše sa počas tehotenstva môže objaviť vysoký krvný tlak alebo cukrovka. Naopak, ženy s podváhou sú často neplodné, lebo hormonálna funkcia vaječníkov je narušená.

2. Zalistujte v zdravotnej histórii

Je dôležité, aby sa obaja partneri pozreli späť do minulosti na svoje liečené ochorenia. Ženy by sa mali zamerať na menštruačný cyklus a jeho pravidelnosť, užívanie antikoncepcie, močové infekcie, brušné zápaly či hormonálne ochorenia. Muži by si mali zaspomínať na zápalové ochorenia semenníkov alebo močových ciest či vírusové infekcie. Obaja nesmú zabúdať na predchádzajúcich partnerov a možnosť prenosných ochorení.

3. Sledujte pravidelnosť menštruačného cyklu

Majte na pamäti, že otehotnieť sa dá iba v čase ovulácie, keď je vajíčko dozreté a pripravené. Schopnosť oplodnenia je pri jeho uvoľnení len do 17 – 24 hodín. Spravidla je ovulácia pri  pravidelnej menštruácii medzi 13. – 15. dňom cyklu. Problém môže nastať pri nepravidelnom cykle, kedy sa plodné dni dajú určiť inými metódami: ovulačné testy alebo meranie bazálnej teploty v pošve.

4. Zmeňte životosprávu

Životný štýl a životospráva sú tiež faktormi, ktoré hrajú významnú úlohu pri materskom posolstve. Jednoznačne, negatívny vplyv má fajčenie, bujaré večierky, užívanie alkoholu, drog alebo nadmerného množstva liekov. Je potrebné dbať na to, aby sa vylúčilo všetko, čo môže ohroziť zdravý vývoj plodu.

5. Nestresujte sa

Uvedomte si, že najprv by ste mali byť fit vy, až potom môžete očakávať prírastok. Platí pravidlo: ,,Čím viac pokoja a pohody, tým väčšia šanca na otehotnenie.“ Dostaňte sa do psychickej pohody. Nehľadajte príčiny, prečo to nejde, ale myslite na to, čo môžete urobiť preto, aby to vyšlo. Vyhýbajte sa stresu, lebo stresové hormóny sú schopné zablokovať menštruáciu aj ovuláciu. Navyše tlmia imunitný systém, čo v konečnom dôsledku môže ovplyvniť proces uhniezdenia vajíčka v maternici.

6. Nebojte sa lekára a vyšetrení

Ak sa vám nedarí otehotnieť po dobu jedného roka pri aktívnom snažení (nechránený pohlavný styk 2 – 3x týždenne), vyhľadajte pomoc a navštívte gynekológa. Nevyhnete sa vyšetrenia partnera a jeho sermiogramu, laparoskopickému vyšetreniu vašej panvy a testu priechodnosti vaječníkov. Po všetkých týchto vyšetreniach budete vedieť na čom ste. Zistíte príčinu neplodnosti a môžete navštíviť centrum asistovanej reprodukcie.

7. Navštívte Fertility coaching

Ak si neviete poradiť sama s partnerom, využite možnosť tzv. koučingu plodnosti. S názvu síce vyplýva, že by sa otehotnenie dalo natrénovať, ale nie je tomu práve tak. Dá sa však pracovať s problémami, ktoré súvisia s neplodnosťou – krachujúci intímny život, hádky s partnerom, pocit menejcennosti, strata ženskosti a pod. Cieľom koučingu je pomôcť ženám identifikovať myslenie a presvedčenie, ktoré súvisí s problémom počať dieťa, vybudovať si sebadôveru a sebalásku, vyrovnať sa s hnevom, strachom, bezmocnosťou a negatívnymi emóciami, ktoré súvisia s problémom počať dieťa. Ženy, ktoré sa koučingu zúčastnili hovoria o vyrovnanosti, o pozitívnom myslení a nakoniec o vytúženom počatí bábätka. Nezabúdajte, že pozitívne myslenie je 90% úspechu. 🙂

Foto: Pinterest