Dievčatá na bankovke mali v čase jej vydania 10 rokov. Nečudo, že sa odvtedy poriadne zmenili, veď táto československá desaťkorunáčka platila 27 rokov, pričom dnešnej mládeži už zrejme nič nehovorí. Pozrite sa, ako vyzerajú tieto dámy dnes.

Predlohou maliarke Márie Medveckej z Tvrdošína boli dve Slovenky, kamarátky – Marta Cisáriková a Margita Hlaváčiková. Pre desaťročné deti nebolo podľa ich slov pózovanie jednoduché, výtvarníčka ich tak neraz „uplácala“ maškrtami, niekedy dokonca aj peniazmi, aby obsedeli pri nekonečnom zachytávaní ich podoby na československú bankovku. Keďže sa jednalo o záležitosť v štátnom záujme, slečny mali dovolené vynechávať aj školu, čo určite s radosťou využili. Keď sa nedávno všetky tri stretli, na toto obdobie spomínali s radosťou.

Žienky s úsmevom priznávajú, že zberatelia ich aj dnes často vyhľadávajú, aby získali ich autogramy. Chodia osobne alebo desaťkorunáčky posielajú poštou so žiadosťou, aby im ich podpísané poslali späť. Obe im ochotne vyhovejú s tým, že bankovky podpisujú svojimi menami za slobodna, teda tak, ako sa volali v čase ich vydania.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Takto vyzerajú Marta a Margita dnes

Zdroj: virality1.tiscali.cz | Foto: Facebook/Socialismus/photos