14. február je na Slovensku známy ako Deň svätého Valentína. Všade navôkol môžete spozorovať mnoho zamilovaných párikov, ktoré tomuto dňu pripisujú špeciálny význam. Ako ho však vnímajú v rôznych krajinách sveta?

Zaľúbenci si svoju lásku dokazujú rôzne, no hlavným iniciátorom by mal byť muž. Dalo by sa povedať, že žena od neho v tento deň očakáva akúsi snahu byť o čosi romantickejším ako býva v bežné dni. I keď si to mnohokrát nepripúšťame, každá je šťastná, ak ju manžel či priateľ nezabudne potešiť kyticou kvetov alebo aj atraktívnejším spôsobom, napríklad rezervovaním stola v reštaurácií, vybavením hotelovej izby, pozvánkou na predstavenie v divadle, dlhou nočnou prechádzkou a akýmkoľvek malým gestom.

Ako sa slávi deň sv. Valentína v iných krajinách?

Taliansko

V prípade, že by ste sa v tomto období rozhodli vycestovať do Talianska, môžete sa stretnúť so slávnostným stolovaním a tradičným darovaním kvetov. Navyše zamilovaní vyslovujú sľuby, ktorými ukazujú, kam až sú schopní vo vzťahu zájsť. Podobné zvyky dodržujú aj v Nemecku.

Španielsko

Za španielskym stolom nesmú na Valentína chýbať v žiadnom prípade sviečky. Spoločná večera partnerov je tu veľmi obľúbenou formou dokazovania si lásky.

Japonsko

V Japonsku tento sviatok oslavujú úplne inak ako v európskych krajinách. Mužské obyvateľstvo tohto štátu očakáva od žien (kamarátok, partneriek, mám atď.) kakaovú čokoládu. Dámy, ktoré sa rozhodnú mužov obdarovať týmto sladkým pokušením, ukazujú, ako veľmi si cenia puto vo vzťahu s dotyčným. Nemusíte sa však báť, podiel kakaa v čokoláde nezohráva v náklonnosti žiadnu úlohu. Páni presne o mesiac, 14. marca, ženám, ktorými boli obdarovaní, vracajú darček v podobe bielej čokolády.

USA

V USA nie je deň svätého Valentína určený len pre zamilovaných, ale i pre priateľov a rodinu.

Brazília

Svätý Valentín sa tu oslavuje 12. júna, čo je deň pred svätým Antonom – patrónom manželov. Slobodné ženy, ktoré by svoj status chceli zmeniť na vydaté, sa so svojimi túžbami zveria soške svätého Antona. Túto sošku potom nosia po celý deň so sebou a dúfajú, že ich želanie sa stane skutočnosťou.

Autor: Buggy