Dámy, pozor! Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje ľudí na predaj nebezpečných kozmetických výrobkov, ktoré sa môžu nachádzať aj v našej krajine. Na ich škodlivosť upozornil štáty Európskej únie kontrolný orgán vo Fínsku.

Ide o dva výrobky, z ktorých jedným je olivový olej na telo a ruky od značky Sta-Sof-Fro vyrobený vo Veľkej Británii. Na prednej strane plastovej fľaše sa nachádza obrázok olív s presným názvom Olive oil – Hand and Body lotion.

Druhým nebezpečným výrobkom je gél na vlasy značky La Fresh Synite, pričom výrobok je vyrobený v Spojených Arabských Emirátoch. Názov tohto produktu je Spiky Hair Gel – firm Look a Spiky Hair Gel Extreme Hold. Ide o dva priehľadné tégliky s čiernym uzáverom a farba gélu je zelená.

Vo vyššie uvedených nezmývateľných výrobkoch je v zozname zložiek uvedená zmes konzervačných látok Methylchloroisothiazolinone a Methylisothiazolinone, čo je v rozpore s prílohu č. 5 (Zoznam konzervačných látok povolených v kozmetických výrobkoch, položka č. 39) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov. Zmes je povolená len do zmývateľných výrobkov, nakoľko môže u citlivých osôb spôsobiť alergickú reakciu.

Zdroj/Foto: úvzsr.sk/freepik