V mnohých častiach sveta majú zamilované dvojice rozličné rituály, ako prejaviť svoju lásku, ale aj ako ju strážiť a chrániť. Azda najbezpečnejšie by bolo, zamknúť ju a odhodiť kľúč. A aj to sa robí! Po celom svete tak môžete nájsť mosty či ploty s vysiacimi zámkami, ktoré sem pripevnili zaľúbené páry v nádeji, že ich náklonnosť nikdy nevyhasne. Ako sa zrodila táto romantická tradícia a kde môžete nájsť takéto mosty?

Odpoveď na prvú otázku nie je jednoznačná. Najstaršie zmienky vedú do ďalekej Ázie, kde možno nájsť množstvo uzamknutých zámkov na Veľkom čínskom múre. Ľudia k nim pripájajú aj červené stužky ako znak blahoželania. Deje sa to podobne aj v iných ázijských krajinách, napr. v Južnej Kórei či Japonsku.

CINA

Zvyk pripevňovať zámok na most majú aj v Maďarsku, tam to boli najskôr študenti, ktorí po úspešnom ukončení školy vešali nepotrebné zámky od svojich skriniek na plot na ulici Jánusa Pannoniusa v Pécsi. Neskôr túto tradíciu prebrali zamilované páry. O pôvod obyčaje sa sporia aj Srbi, ktorí tvrdia, že vznikla z básne Desanky Maksimović o dievčine Nadi a chlapcovi menom Relja, ktorých rozdelila prvá svetová vojna. Odvtedy sa na Moste lásky vo Vrnjačkej Banji, asi 200 km od Belehradu, stretávajú zamilované dvojice, aby si prisahali večnú lásku, tak ako Nada a Relja.

ZAMKY PESC A SRBSKO

Tradíciu uzamykať lásku na kľúč majú aj v Rusku a okolitých krajinách. Robia tak najmä čerstvo zosobášené páry. V moskovskej časti Lužniky môžete nájsť špeciálne kovové držiaky, tzv. stromy lásky, na ktoré novomanželia spoločne pripevňujú vysiaci zámok, ktorý má garantovať trvanlivosť ich vzťahu. Rozvodovosť v Rusku je rekordná, takže každý pokus o posilnenie zväzku sa počíta. Podobný dlhoročný zvyk majú aj lotyšskej Rige, kde ženích s nevestou uzamknú zámok o most, a potom kľúč odhodia do rieky. Samozrejme, ak nie je zamrznutá.

MOSKVA A RIGA

V talianskej Florencii začal zámky na most umiestňovať istý majiteľ železiarstva, aby si urobil reklamu pre svoj podnik. V tom čase bol prekrásny most Ponte Vecchio cez rieku Arno miestom chudobných obchodníkov. Dnes je situácia iná, zámky sem vešajú zamilovaní študenti a na moste môžete nájsť vychytené zlatníctva.

O celosvetový boom tradície zámočkov lásky sa postaral iný Talian, spisovateľ Federico Moccia. V knihe „Ho voglia di te“ opisuje príbeh mladej dvojice, ktorá na rímskom moste Ponte Milvio pripevnila vysiaci zámok, aby spečatila svoju lásku. Tento most bol odjakživa kultovým miestom tunajších adolescentov, keďže podľa legendy tu zomrel patrón zamilovaných sv. Valentín. Po sfilmovaní Mocciovho diela v roku 2007 začali na moste pribúdať zámky zaľúbencov z Talianska i celého sveta. Tí ich pripevňovali prevažne na kandeláber v strede mosta, ktorý sa však časom pod ich váhou začal nebezpečne zohýbať. V snahe zabrániť poškodzovaniu osvetlenia, umiestnila rímska radnica na most pod každú lampu zábradlie, aby bolo kde zámky upevňovať. Aj táto situácia sa však ukázala ako neúnosná a nakoniec v septembri roku 2012 z mosta všetky zámočky odstránili. Dnes za ich pripevnenie hrozí nedisciplinovaným zaľúbencom pokuta až 50 euro. Z úcty k láske mladých párov však odstránené zámky neskončili v šrotovni, ale boli umiestnené v múzeu.

PONTE MILVIO ROMA

Vari najznámejším mostom zamilovaných bol donedávna Pont des Arts v Paríži. Móda zámočkov lásky sem prišla v roku 2008 z Talianska a odvtedy sa tento most stal povinnou métou každej dvojice pri návšteve francúzskej metropole. Aj tu však hmotnosť zámkov začala ohrozovať konštrukciu vzácneho mosta, a tak sa magistrát nedávno rozhodol zámky odstrániť. Za sedem rokov sa ich nazbieralo až vyše 700-tisíc, čo predstavuje hmotnosť viac ako 45 ton! Dnes je ich inštalácia rovnako pokutovaná.

PARIZ ZAMKY

Ak sa teda, inšpirovaní touto romantickou tradíciou, rozhodnete uzamknúť niekde vo svete svoju lásku pod vysiaci zámok, najskôr sa radšej presvečte, či je tento akt dovolený. Má totiž rovnako veľa odporcov ako priaznivcov. Najmä na kultúrnych a historických pamiatkach nie sú vysiace zámky vítanou ozdobou a ich pripevnenie môže byť hodnotené ako prejav vandalizmu. A láska s vandalizmom predsa nejde dokopy! Naopak, mnohé mestá sveta vychádzajú zaľúbencom v ústrety a inštalujú zábradlia, na ktorých možno zámky s čistým svedomím uzamknúť.

ZAMKY FOTO1

1.) Ponte Vecchio, Florencia (Taliansko), 2.) Verona (Taliansko), 3. Via dell´amore, Ligúria (Taliansko), 4. Maspalomas, Kanárske ostrovy (Španielsko), 5. Sevilla (Španielsko)

FOTO ZAMKY 2

6.) Salzburg (Rakúsko), 7.) Amsterdam (Holandsko), 8. Kolín (Nemecko), 9.) Helsinky (Fínsko), 10. Brooklyn, New York (USA),  11.) Melbourne (Austrália)

FOTO ZAMKY 3

12.) Montevideo (Uruguay), 13.) Ľubľana (Slovinsko)

Foto: Pinterest, Wikipedia