Je to tu – konečne ste sa odhodlali urobiť vo vzťahu ďalší krok vred. Doterajšie spoločné večere, kino či prechádzky, ktoré trvali nanajvýš pár hodín, sa na najbližších pár dní chystáte vymeniť za 24/7. Čo však robiť, aby sa vaša prvá spoločná dovolenka nestala nočnou morou?   

 

Otvorene hovorte o svojich očakávaniach

Nejedna prvá dovolenka nesie podtitul „Strata ilúzií v priamom prenose“. Najčastejším dôvodom je to, že očakávania partnerov v súvislosti so spoločne stráveným časom sa výrazne líšia. Predísť sa tomu dá úplne jednoducho – ešte pred odchodom sa o nich navzájom informujte. Elegantným riešením je dať partnerovi list papiera, ktorý rozdelíte do dvoch stĺpcov. Požiadajte ho, aby do jedného stĺpca desiatimi spôsobmi dokončil vetu: ,,Počas dovolenky chcem, aby…“ a do druhého zase dopísal desať záverov vety: ,,Na dovolenke by som sa radšej vyhol…“ To isté urobte aj vy a papiere si vymeňte.

Plánujte, no nezabúdajte na krásu improvizácie

Je dobré, ak si na základe očakávaní, v ktorých ste sa zhodli (predpokladajme, že ste sa aspoň v niekoľkých zhodli, ak nie, asi nastal čas spoločnú dovolenku ešte raz zvážiť), pripravíte akýsi rámcový plán. Zahrňte doň miesta, ktoré chcete navštíviť za každú cenu, jedlá, ktoré by ste chceli ochutnať, prípadne naplánujte množstvo času, ktorý chcete stráviť jednotlivými aktivitami. Nezabudnite však, že dovolenka nie je o odškrtávaní položiek z „To Do“ listu. Odpočívajte a nebráňte sa zmenám plánu. Po prvé – improvizácia zvyčajne vedie k tým najnezabudnuteľnejším zážitkom. A po druhé – ak nestihnete všetko, čo ste si naplánovali, aspoň máte dôvod sa na dané miesto znova vrátiť.

Nenechajte si pokaziť náladu tým, čo nedokážete ovplyvniť

Partnera ste si zodpovedne spracovali, zbalili všetko z vopred spísaného zoznamu, naštudovali sprievodcov… Blahoželáme – 10 bodov z 10 za prípravu. Teraz prichádza druhé kolo. Cestou sa vám pokazila klíma. Následne vás šofér autobusu vysadil pred iným hotelom, keďže v tom vašom vás predbehli nemeckí turisti. Príplatok za balkón ste zaplatili za necelé dva metre štvorcové, jednu plastovú stoličku a výhľad na parkovisko. Prešli už tri dni a ešte stále prší… A vy by ste sa najradšej otočili na tom vražedne vysokom podpätku, ktorý ste si zbalili v nádeji na horúce večerné prechádzky, a vrátili sa hoci aj do práce. Je tu však aj iná možnosť. Myknúť plecom a vo všetkom nájsť niečo pozitívne – aj keby vás to malo stáť trošku času a energie. Výhody upršaného dňa, kedy nemáte chuť vyjsť z izby, vám snáď pred prvou spoločnou dovolenkou nemusíme pripomínať a podobne sa dá postupovať takmer pri všetkom…

Rada na záver – nezabudnite si štuple do uší

Môže sväto-sväte tvrdiť, že nechrápe, ak ste si to však nestihli aspoň niekoľko nocí po sebe overiť, neriskujte. Len málo vecí môže dovolenku pokaziť tak, ako (neproduktívnym spôsobom) prebdená noc – energiu predsa budete potrebovať. Na trhu je hneď niekoľko možností, takže určite nájdete niečo, čo pre vás bude pohodlným riešením nielen na chrápanie vášho drahého, ale aj rôznych iných nepríjemných zvukov.

Tak teda šťastnú cestu!