Ste v noci obeťou alebo tým, kto chrápe? Ak ste obeťou, určite už viete, ako na partnera či spolubývajúceho – zobudiť, šťuchnúť, zakašľať a máte na chvíľu pokoj. Zamysleli ste sa však už niekedy nad tým, že chrápanie je vlastne narušenie zdravého dýchania počas spánku? Neruší len vašu polovičku, ale môže byť aj dôvodom, prečo sa počas noci budíte, ráno sa necítite vyspatá, prípadne poukazuje na problémy so srdcom, cukrovku alebo má vplyv na zmeny nálad.

 

Chrápať, to nie je len tak

Chrápanie je vo veľkej miere spájané s mužským pohlavím, no ani ženy v tom nie sú nevinne. Problém sa zhoršuje so zvýšeným príjmom alkoholu, nadváhou a komplikáciou je veľmi často spánkové apnoe. Apnoe je stav, kedy sa človeku počas spánku na niekoľko sekúnd zastaví dýchanie, čo netreba brať na ľahkú váhu. Prerušenie dýchania, hoci len na krátku chvíľu, vedie k zníženiu hladiny kyslíka v krvi, a to môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku až zväčšenie srdca.

Zaujímavosť

Niekoľko zaujímavých štúdií sledovalo súvislosť chrápania a partnerského vzťahu. Ak ste si mysleli, že problémy so srdcom a diabetes sú to najhoršie, zrejme budete sklamané. Nespokojná manželka a narušená partnerská harmónia vie narobiť poriadne veľké škody. V roku 2008 vedci poukázali na to, že muži, ktorí hlasno chrápu, majú problémy s erekciou častejšie ako muži, ktorí chrápali menej alebo vôbec. Nebolo potvrdené, že samotné chrápanie ovplyvňuje fyziologickú funkciu organizmu natoľko, aby spôsobovalo erektilnú dysfunkciu, avšak značne vplýva na interakciu partnerov, čo vyústi k zníženiu se*uálnej spokojnosti. Chrápanie naozaj nie je se*y.

chrapanie a choroby

Skúšajte, čo sa dá, ale bezpečne

Ak ste „chrápačom“ a vyskúšali ste už všelijaké tipy a triky od polohy na určitej strane, piatich vankúšov pod hlavou cez rôzne čaje so zaručenými bylinkami na spánok až po diéty na zníženie hmotnosti a obmedzenie fajčenia, no nič nezaberalo, bolo by načase oddať sa lekárskym rukám. Viete si predstaviť pohodlnejšie vyšetrenie než to, pri ktorom môžete spať? Je predsa lepšie ubezpečiť sa, že problém nie je vážny a naozaj si môžete dovoliť driemkať ako bábätko, ktoré možno trošičku chrápe. :)

Zdroj: besthealthmag.ca | Foto: pixabay.com