Aj vo vašom okolí sa často diskutuje o nejakých čudných zázračných semienkach, ktoré si v súčasnosti každý kupuje na kilá? Chia semienka sa stali fenoménom týchto dní, lebo sú naozaj zázrakom z prírody. Skrýva sa v nich veľká sila, o ktorej by ste mali určite vedieť niečo viac.

 

Čo sú vlastne chia semienka?

Tieto zázračné plodiny sú semienkami Šalvie hispánskej (Salvia hispanica). Prvé zmienky o ich pestovaní siahajú až do dôb starých Aztékov, ktorí ich považovali za drahocennú plodinu. U nás sa vypestovať nedajú, pretože vám vyrastie len zelená rastlina bez semienok. Chia totiž potrebuje špeciálne podmienky, a preto sa pestuje prevažne v Južnej Amerike.

Účinky chia semienok

Ich najlepšou vlastnosťou je podpora regulácie cukru v krvi, vďaka čomu dodávajú veľa energie a práve preto sa zvyknú užívať najmä ráno. Taktiež sú bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, bielkovín a antioxidantov. Obsahujú minerály a vitamíny, ktoré sú potrebné pre normálne fungovanie nášho tela. Znižujú krvný tlak a prispievajú k riedeniu krvi. Obsahujú vitamín B-17 (amygdalin), ktorý má protirakovinové vlastnosti. Toto sú tie najzákladnejšie účinky, ktorých je určite omnoho viac. Stoja za vyskúšanie, všakže?

Užívanie chia semienok

Aj pri užívaní Chia platí pravidlo ,,všetko s mierou“. Semienka nemajú žiadnu chuť, takže je ich možné pridať do akéhokoľvek jedla. Najlepšie je konzumovať ich celé, pretože prechádzajú tráviacim traktom a zároveň ho čistia. Možností prípravy je niekoľko. Môžete ich len tak zaliať vodou, počkať, kým napučia a následne zjesť tzv. gél, ktorý sa okolo nich po chvíli vytvorí. Taktiež ich môžete pridať do džúsu, smoothie, jogurtu alebo kaše. Výbornou alternatívou je aj príprava pudingu, ktorý necháte, najlepšie v noci, v chladničke a ráno máte hotové raňajky.

Denná dávka Chia semienok je cca 15 g, čo predstavuje približne jednu polievkovú lyžicu. V prípade, že by ste ju presiahli, môže mať na váš organizmus opačné účinky!

Kde sa dajú kúpiť?

Chia semienka sa dajú kúpiť takmer v každom obchode so zdravou výživou alebo cez internet. Cena je rôzna, záleží od výrobcu a veľkosti balenia. Každý si ale nájde to svoje, ktoré mu bude vyhovovať.

Foto: hdwallwide.com