I keď veľa ľudí žijúcich v Európe považuje už za normálne a bežné, že na predvádzacích mólach kráčajú modelky, ktoré podstúpili zmenu pohlavia, mnohí sú stále uväznení v klamlivých predsudkoch. Táto česká modelka sa to však rozhodla zmeniť!

Peťa Nitka (23) je v našich končinách prvou transgender modelkou. Narodila sa v Ostrave ako muž, v súčasnosti už takmer rok užíva hormóny a vo veľmi blízkom čase plánuje podstúpiť operáciu na úplnú zmenu pohlavia. Tento zákrok je v Čechách podmienkou pre to, aby Peťa mohla byť právne uznaná ako žena.

Už odmala sa Peťa zaujímala o módu a líčenie, a preto sa od skorého veku snažila v tomto tvrdom biznise presadiť. V rodnej krajine zažila niekoľko menších úspechov, no skutočne sa jej začalo dariť až po odchode do Austrálie. Tam si ju pod „ochranné krídla“ vzala agentúra Indi Models, s ktorou spolupracuje takmer dva roky. A práve kvôli úspechu, ktorý modelka zažila aj vďaka tejto agentúre, teraz dostala možnosť úplne zmeniť históriu módneho priemyslu. Peťa sa totiž už o niekoľko týždňov stane prvou transgender modelkou, ktorá bude predvádzať na móle v Tunise!

Fashion Week Tunis, ktorý bude prebiehať v druhý májový týždeň, sa stane významným mílnikom v kariére i živote tejto tmavovlásky. Svoje „prvýkrát“ ako transgender modelka zažila už v Indii a Južnej Afrike, no islamská krajina akou je Tunis vyvolala okolo jej osoby skutočne mediálny ruch. „Byť historicky prvou transgender modelkou v arabskom svete mi dáva možnosť ukázať, že byť iný nie je chyba ale svojim spôsobom privilégium. Či ste gay, trans, čierny, biely, moslim, Aziat, lezbička, hetero, postihnutý, všetci sme dokonalí a musíme to ukazovať svetu,“ hovorí Peťa.

Modelka veľmi zdôrazňuje dôležitosť tejto udalosti najmä pre LGBT komunitu, no tiež nezabúda na ľudí z islamských krajín, na ktorých to podľa nej tiež bude mať značný dopad. „Myslím, že by to v týchto krajinách mohlo zmeniť veľa vecí,“ povedala Peťa pre on-line magazín Lui.

Petina mama Pavlína o svojom dieťati povedala: „Už od detstva bola iná a ja som to vždy rešpektovala. Vždy mala svoju hlavu a presvedčenie. Bola som jej prvou fanynkou, pretože milujem spôsob, akým robí svoju prácu a tiež jej osobnosť a vášeň, aj keď viem, že je to pre ňu niekedy naozaj ťažké.“ A pravdepodobne najťažšie je pre Peťu vytrvať, aby dokázala naplniť svoj sen a zvýšiť povedomie, odstrániť predsudky a zmeniť spôsob, akým ľudia vnímajú transgender ľudí. „Čím častejšie ľudia uvidia ľudí ako ja v každodennom živote, robiť bežné veci a pracovať ako všetci ostatní v módnom a kozmetickom priemysle, tým ľahšie si ľudia uvedomia, že sme úplne rovnakí ako každý.“

Peťa Nitka

 

 

Zdroj | Foto: Indi Models, Instagram