Oblasťou na severe Ukrajiny otriala v roku 1986 poriadna katastrofa. 26. apríl je zapísaný do dejín ako výbuch jadrovej elektrárne –  najväčšia nehoda v histórií s počtom obetí údajne 600-tisíc. Ako to tam však vyzerá a funguje dnes?

Pre milovníkov istého adrenalínu či cestovania bude ČERNOBYĽ a mesto PRIPJAŤ jednoznačne favoritom. Sever Ukrajiny sa od výbuchu 4. bloku jadrovej elektrárne zmenil na nepoznanie. Únik rádioaktivity najviac zasiahol blízke mesto Pripjať, ktoré muselo byť evakuované.

Kontaminované boli aj oblasti Ruska a Bieloruska, z ktorých bolo evakuovaných ďalších 220-tisíc obyvateľov. Obete nehody boli pochovávané zaliatím do betónu, kvôli nebezpečnému žiareniu. Dnes údajne žije v ostatných kontaminovaných oblastiach ešte 5 miliónov ľudí.

Mesto Pripjať - Ukrajina

Mesto Pripjať bolo postavené ako obytné mesto pre pracovníkov atómovej elektrárne. V tom období sa tam nachádzalo množstvo škôlok, škôl či detských ihrísk. Mladé mesto s priemerným vekom 25 rokov je dnes už minulosťou, ktoré láka najmä dobrodružných turistov. Tí musia v prvom rade dbať na bezpečnosť pomocou vlastných dozimetrov a rešpektovať pokyny sprevádzajúcich. Pri zájazde je potrebné mať odev, ktorý zakrýva telo a poriadnu obuv.

Cestovať v čase a ponoriť sa do komunistickej atmosféry turistom umožňuje prehliadka mesta, ktorá putuje cez základnú školu, futbalový štadión, železničnú stanicu, lunapark, márnicu alebo cintorín techniky.

Zrúcaniny Pripjať

Zážitkom je nepochybne aj priama návšteva černobyľskej elektrárne, kde sa nachádza nový sarkofág či betónový kryt s chladením, ktorý chráni okolitý svet od následkov nehody. Zákazy fotenia tu okrem niektorých vyhradených miest neplatia, takže pre každého profesionálneho či amaterského umelca ponúka mesto naozaj výnimočné zábery, ktoré si so sebou môže odniesť aj s nezabudnuteľnými spomienkami.

Zrúcaniny Pripjať

Dozimeter na kontrolu radioaktivity Pripjať

Nový sakrofág černobyľ

Chernobyl Pripjať Duga Pripjať Pripjať

Zdroj: chernobylwel.com | Foto: Instagram, pixabay.com