Bez niektorých kozmetických prípravkov si svoj život hádam už ani nedokážeme predstaviť. Do tejto kategórie patrí určite šampón. Verte neverte, mnohé svetové celebrity mu však vyhlásili vojnu. Napriek tomu, že najpoužívanejší prípravok na vlasy má v ich kúpelni stopku, ich hrivy vyzerajú stále skvelo.

Trend „no poo“, teda život bez šampónu alebo menej radikálny „low poo“, obmedzujúci jeho používanie, získava čoraz viac prívrženkýň, ktorým nie je ľahostajné zdravie vlasov a pokožky hlavy. Výsledky sú ohromujúce, ak uvážime, že medzi zástankyne bezšampónovej metódy patria aj hviezdy ako britská speváčka Adele, herečky Gwyneth Paltrow či Shailene Woodley, z mužov je to napríklad nestárnuci Brad Pitt či princ Harry. Ich krásne hrivy hovoria samy za seba.

foto no poo

Prečo dáť zbohom klasickému šampónu? Odpoveďou je zloženie väčšiny prípravkov na umývanie vlasov. Obsahujú totiž látky, ktoré pôsobia agresívne na vlasy a pokožku. Sú to najmä silikóny, parabény a sulfáty. Bojkotovanie šampónu v žadnom prípade neznamená zanedbávanie hygieny, práve naopak. Na umývanie sa používajú alternatívne produkty, v prvom rade prípravky z domácej kuchyne. Je to v podstate skok do minulosti, keď ešte nejestvovali priemyselne vyrábané kozmetické výrobky a vtedajšie krásky si na ceste za krásnou hrivou pomáhali, ako sa dalo.

no poo

Na to, aby sme si doma vyrobili účinný prípravok na umývanie vlasov, potrebujeme skutočne málo. Stačí bežne používaná sóda bikarbóna, voda a ocot.

Postup je nasledovný:

dve lyžičky sódy bikarbóny rozpustíme v šálke vody, zmes vmasírujeme do mokrých vlasov podobne ako šampón, dôkladne umyjeme a napokon spláchneme vodou s trochou jablčného octu. Ten vlasy nádherne zmäkčí a dodá im lesk. Ako expresnú regeneračnú a hydratačnú masku na vlasy môžeme použiť univerzálny kokosový olej. Blahodarne pôsobí aj citrón, ktorý má podobné účinky ako ocot. Osvedčený je aj čajový výluh, pre blondýnky kamilkový, pre brunetky sú vhodné aj tmavšie zmesy. Ozdravujúco účinkujú tiež medové či avokádové zábaly.

Ak máte predsudky voči výrobkom z vlastnej kuchyne, môžete siahnuť po bio-produktoch alebo tzv. „co-washing“ emulziách. Tie obsahujú čistiace látky, ktoré nedráždia a nevytvárajú penu. Alternatívou k častému používaniu šampónu sú aj suché šampóny. Odstránia prebytočný maz a dodajú vlasom sviežosť a objem. Pri ich používaní platí – dôkladne vyčesať!

Foto: Pinterest