Varenie, pečenie a rôzne iné formy kuchynských kreácií s potravinami sú každodennou súčasťou života či už ide o prípravu raňajok, rýchlej večere alebo nedeľného obeda ako sa patrí – polievka, hlavné jedlo a dezert.

Každý, kto sa chystá variť, používa veľakrát vlastnú predstavivosť či recepty, ktoré má uložené v hlave. Keď si však spomeniete na svoje kulinárske začiatky, nie vždy tomu bolo práve tak. Vstup do kuchyne sprevádzalo hľadanie receptu a všetko sa točilo okolo akéhosi manuálu. Teraz používate recepty zväčša pri nových nápadoch alebo pri zložitejších postupoch, ktoré sa vám pri množstve povinností nezmestia do hlavy. Či ich už hľadáte na internete alebo v kuchárskych knihách, stále sa pokúšate nájsť nové nápady a spojenia chutí – robíte si záložky, vystrihujete z časopisov… Takýmto spôsobom sa vám kopia papiere a v stave núdze či absencie kreativity, čo vymyslieť na obed, aby ste nemali dookola stále to isté, rezignujete. Aj keď ste dnes veľmi chceli zásadnú zmenu, nakoniec opäť ostávate pri grilovanom kurčati a ryži. Hoci, ten skvelý recept na domácu marinádu máte niekde v tej kope, máte čas a chuť to hľadať? Predpokladáme, že vaša odpoveď je nie.

A čo tak zaviesť si receptárik, ktorý možno zaváňa retrom, ale predsa len má svoj zmysel? Nemusí ísť o suchopádny zošit s nudným nadpisom, surovinami a návodom. Pokojne použite farby, papieriky, trblietky, stužky. Zoraďte si recepty abecedne, podľa druhov mäsa či príloh alebo iných kritérií. Samozrejme, nemusíte písať všetko ručne, nalepte si overené recepty z časopisov alebo si ich vytlačte z počítača. Aby ste však nemali gýčový receptárik plný chaosu, snažte sa o jednotnú formu príspevkov, pretože menej je niekedy viac. Nebojte sa využiť zakladač, dierkovače, euroobaly a iné kancelárske pomôcky. Vkladajte recepty, ktoré ste už aspoň raz vyskúšali a skúsili by ste to s nimi ešte raz. Načo mať odložené niečo, čo vám ani nechutilo, ani sa to nepodarilo?

314

Ak dnes ešte neviete, čo budete večer alebo zajtra variť, pri reklame v televízii si stačí zobrať svoju novú ,,knihu“ do ruky a listovať, až kým nenájdete favorita, ktorý vyčarí nielen úsmev na tvári, ale aj zaplní brucho. Jednoduché a efektívne. Pohráte sa so svojou fantáziou, odreagujete sa a urobíte niečo užitočné. Vlastný receptárik minulosťou? Určite nie!

32

Autor: -DNA-

Foto: Pinterest