Vinice, zrod renesancie, olivový olej a romantické západy slnka nad najkrajšími kútmi Talianska. Takto sa prezentuje jedno z najmilovanejších turistických destinácií všetkých žien. Neveríte? Stačí si prezrieť sociálne siete, kde mnohé zdieľame tie najkrajšie miesta práve v Toskánsku.

Toskánsko je kraj ležiaci v strede Talianska, tvorí ho 10 provincií a je kolískou renesancie. Bohatá história a umenie vás vráti do čias Leonarda da Vinciho a vy spoznáte jednu z najkrajších metropol sveta, Florenciu. Hlavné mesto Toskánska sa pýši už niekoľko desaťročí svojimi pamiatkami a na svoje si tu prídu aj gurmáni.

Florencia- múzeum pod holým nebom

Florencia je „múzeom pod holým nebom“. Skvostom mesta je Dóm Santa Maria del fiore a Giottova kampanila (zvonica), v ktorom splýva gotický štýl s renesančným. Vo Florencii sa nachádza aj jeden z najoriginálnejších mostov na svete – Ponte Vecchio. V minulosti tu boli malé remeselnícke obchodíky, čo bol raj pre zlatníkov. Najznámejší z nich – Benvenuto Cellini má na moste aj svoju bustu. Kdekoľvek sa obzriete cítite starodávnu atmosféru v podobe úzkych uličiek s tradičnou architektúrou a námestiami, ktoré zdobia ikonické sochy.

Santa Maria del fiore
Ponte Vecchio
Celliniho busta

Na Piazza della Signoria môžete obdivovať súsošia, ako Herkules a Kákos, sochu Perzea s hlavou Medúzy alebo úchvatnú Neptúnovú fontánu zo 16. storočia. Originál jednej z najslávnejších sôch renesančnej doby – Dávida od Michelangela Buonarrotiho, je vystavený vo florentskej Akadémii krásnych umení. Umenie maliarov, ako Sandro Botticelli, da Vinci, Michelangelo, Caravaggio, Rembrant či Tizian predstavuje Galleria degli Uffizi. Florencia je tiež rodiskom autora Božskej komédie, Danteho Alighieri.

Neptúnová fontána
Galleria degli Uffizi

Ako sa dobre najesť vo Florencii?

Po celodennom obdivovaní Florencie je čas na pravú toskánsku večeru. Najtypickejším jedlom je tu Bistecca alla fiorentina, obrovský steak servírovaný napríklad s citrónom. Z hydinového mäsa ponúkajú špecialitu- Pollo alla fiorentina, čiže Florentské kurča. V toskánskom „fast foode“ dostane držky vo florentskom štýle (Trippa alla fiorentina), servírované nielen na tanieri, ale aj v žemli ako hamburger. Bodkou za všetkým je dezert v podobe Cantucci, mandľových sušienok v tvare polmesiaca, máčaných do dezertného vína Vin Santo.

Bistecca alla fiorentina
Pollo alla fiorentina
Trippa alla fiorentina
Cantucci

Čo s načatým večerom?

Toskánske západy slnka sú jedinečné, a to najmä ak ste romantičkou v pravom slova zmysle. Keď sa slnko lúči s kopcami viníc, začína sa pre vás ten najromantickejší večer, ktorého atmosféru perfektne dotvára pohár vína. Vo Florencii patrí medzi najslávnejšie víno Chianti. Degustovať sa vám však oplatí aj Brunello di Montalcino alebo Ornellaia.

Zdroj: aboutflorence.com, gretastravels.com, mundo.cz, gurmanka.cz, toskanskoitalie.cz | Foto: flickr.com, pixabay.com