Film Čiara od producentky Wandy Adamík Hrycovej príde do kín 3. augusta. Svoju veľkú predpremiéru mal už na filmovom festivale v Karlových Varoch a my sme s napätím očakávali, čo prinesie príbeh o živote na ukrajinsko-slovenských hraniciach. Pravdu? Sme absolútne nadšené!

Kontroverzný príbeh prináša jednu z najviac tabuizovaných tém, a to konkrétne pašovanie cigariet, ľudí či iného tovaru z Ukrajiny. Adam Krajňák (Tomáš Maštalír) je otcom rodiny, no zároveň vedie kriminálnu skupinu pašerákov. Pomaly však prituhuje, nikto nevie, čo sa stane po vybudovaní hranici Schengenského priestoru.

S veľkými očakávaniami sme sa pohodlne usadili. Príbeh nás vtiahol od prvej sekundy. Vtipné úseky, na ktorých sa smialo celé kino, striedajú vážne scény, niekedy až šokujúce a nečakané. Prvky trileru a dychberúcich okamihov ocenia najmä skutoční fajnšmejkri.

Čiare sa z hľadiska kvality nedá vytknúť skutočne nič. Peter Bebjak si cenu za najlepšiu réžiu zaslúžil, nakrútil film na svetovej úrovni, čomu dopomohla aj spolupráca s ukrajinským štábom a v neposlednom rade, vynikajúcim slovenským hereckým obsadením.

Tomáš Maštalír podal jeden zo svojich životných výkonov. (A že sa bolo na čo pozerať, dámy :) ) Od začiatku snímky prežívate každý jeden moment s ním. Veríte mu totálne všetko, chcete mu pomôcť a na konci vás premôže emócia. Nadávky nezneli hlúpo ani trápne, jediné čo nás zaujíma, je počet vyfajčených cigariet. Pár stoviek padlo určite.

Aj keď film Čiara nie je založený na skutočnom príbehu, udalosti, ktoré zobrazuje, sa aj dnes dejú. ,,Pred natáčaním sme strávili niekoľko dní s pašerákmi, colníkmi a anonymnými kriminálnikmi, ktorí nám vyrozprávali svoje príbehy. Vyrastala som tu, viem, že sa to deje. U nás v Bratislave nemá nikto ani tušenie, ako to funguje,“ potvrdila na exluzívnej predpremiére v Michalovciach Wanda Adamík Hrycová.

Skvelý scenár si drží svetovú úroveň počas celého trvania, výkony hercov sú prvýkrát bez zbytočného afektu a hluchých momentov. Výborná hudba, autentickosť prostredia, ukrajinský jazyk a zábavné prvky, robia z Čiary dielo na svetovej úrovni, za ktoré sa ani za hranicami nemusíme hanbiť.

Foto: YouTube, Facebook/filmciara | Video: YouTube