Sviatky radosti, pokoja, pohodlia a tiež dobrého jedla. To všetko nás čaká v najbližších dňoch. Ale ako ich prežiť bez toho, aby ste si museli povoliť gombík na košeli alebo kúpiť o číslo väčšie nohavice? Tu je zopár jednoduchých, ale overených rád, ktoré fungujú.

Každý poznáme ten pocit, kedy by ešte oči jedli, ale telo už kričí STOP! Obzvlášť počas Vianoc, kedy si doprajeme viac, ako by sme potrebovali. A potom už len sedíme pred televízorom a pozeráme tradičné filmy. Naplno precitneme až vtedy, keď je nám ťažko a keď sa skúšame navliecť do nových vecí, ktoré sme dostali pod stromček. Takže čo s tým?

Malá prechádzka – aj tá môže veľmi pomôcť k tomu, aby ste sa cítili lepšie. Prejdite sa počas prvých dvoch sviatkov vianočných cez mesto na návštevu k vašej rodine, starým rodičom a priateľom, namiesto vyvážania sa v aute. Hlavne sa trošku rozhýbte! Aj keď vás to spočiatku neláka ísť do zimy spod teplej deky, ten pocit, keď sa vrátite, bude stáť za to.

Jedzte, ale menšie porcie – netvrdíme, že si nemáte dopriať to, čo ste si počas roka odopierali, ale skúste si svoje jedlo naložiť na menší tanier, dajte si 5 koláčikov namiesto 10 a aj to bude pre vás veľká výhra. Stanovte si malý cieľ, ktorý sa počas dňa budete snažiť dodržať, napríklad, že nezjete toľko saloniek a budete mať zo seba dobrý, pretože vám bude ľahšie a splnili ste si to, čo ste si predsavzali.

5

Nezabudnite, že treba stále dodržiavať pitný režim. Nie, nemyslíme tým sladké malinovky a prípitky, ale čistú vodu. A pokiaľ možno najlepšie odstátu, pretože z nej už je vyprchaný chlór. Nie sme veľmi zástancami toho, že musíte vypiť aspoň 2,5 l vody, pretože človek sa vtedy tiež cíti nafúknuto. Ak vás môžeme inšpirovať, ráno si napustite do 1,5 l fľašky vodu a popíjajte ju počas celého dňa – je odstáta a navyše viete, koľko tekutín ste približne vypili.

K pitnému režimu môžete pridať ešte niekoľko drobností. Čo poviete na zázrak menom zázvor? Táto užitočná rastlinka vás zahreje, vyženie z vás bacily a hlavne! Zrýchli metabolizmus. Spaľovanie podporuje aj vláknina, ktorú si dáte najlepšie do pol hodiny od hlavného jedla a zapijete čistou vodou.

Využite sezónne ovocie. Cez Vianoce je obdobie mandarínok a sušených jabĺk. Keď si tieto drobnôstky dáte na váš stôl, určite im prídete na chuť. A najlepšie na tom je, že ich môžete zjesť, koľko chcete.

A vôbec najlepšia rada na záver, akú vám môžem dať? Vždy treba mať cieľ a ísť si za ním, to isté platí aj o vašej váhe. 🙂