Je veľmi zaujímavé pozorovať zmenu ľudského správania, vnímania a myslenia v momente, keď človek prekročí pomyselnú hranicu veku 30. Ak sa stretávate s ľuďmi ,,po 30-tke“, môžete na nich vnímať rovnaké charakteristické črty, samozrejme, inak typické pre mužov a tiež pre ženy.

Tiež občas obdivujete filmové krásky, ktoré majú po tridsiatke, stabilnú prácu, úspešnú kariéru, vlastný okruh priateľov, hobby a sú absolútne nezávislé? Nakoniec však vždy zistíte, že majú problém nájsť si toho pravého partnera, s ktorým by si založili vlastnú rodinu. Dávajte si pozor, aby ste tento syndróm „nechytili“ aj vy alebo už ho nebodaj máte?

Dôležité je to správne načasovanie a hlavne pocit, že ste na všetko pripravená s človekom, ktorý za to stojí

Ženy sú v tejto oblasti naozaj samostatnou kapitolou, nakoľko mnohé skáču zo vzťahu do vzťahu ako dostihové kobyly. Často prepadajú nádeji, že teraz už naozaj našli toho „pravého“ a môžu si budovať seriózny vzťah a rodinu. Na počudovanie to opäť raz nebol Mr. Dokonalý a išlo mu len o to, aby vás pretiahol a zábavu. Tridsiatničky akoby občas strácali „pud sebazáchovy“ a zdravý rozum, sú totiž nepriamo postavené do situácie, že treba (skúšať) brať to, čo príde, veď čo ak je to predsa „to pravé“? Mnohokrát majú pocit, že si nemôžu dovoliť strácať čas alebo nebodaj prepásť šancu. Určite vo svojom okolí poznáte aj vy podobné prípady žien, ktoré sú postavené do pozície skúšajúcej dôchodkyne v lotérii – raz to už predsa musí vyjsť! Zabúdajú na to, čo je najdôležitejšie, t.j. nájsť si niekoho, s kým bude vzťah harmonický a naplnený.

Každý má v mladosti relatívne vysoké kritériá na svojho partnera, veď si predsa zaslúžite to najlepšie na trhu. Čím je však žena staršia, pozerá sa na potenciálnych „oteckov svojich detí“ inak. V tomto období si začínate uvedomovať, že každý má svoje chyby a beriete teda to „menšie zlo“, veď ako sa hovorí: ,,lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche.“ Je to ale skutočne správne? Chcete sa nechať ovplyvňovať vydatými rovesníčkami s deťmi na krku, aj keď sa ešte necítite byť pripravená? Je dôležité si uvedomiť, milé slečny, áno ešte stále slečny (svojím spôsobom to znie krásne a mladistvo, všakže?), že ste výnimočná taká, aká ste a vekom vaša hodnota ani nároky neklesajú. Nechávate sa iba strhávať davovým syndrómom ostatných tridsiatničok. Každá ste iná, svojská a pre každú je ten správny čas celkom rozdielny. Dôležité je to správne načasovanie a hlavne pocit, že ste na všetko pripravená s človekom, ktorý za to stojí. Musíte milovať samú seba, svoj život a až tak bude môcť prísť to, čo k vášmu veku aj patrí. Pamätajte, vek je predsa len číslo a nie strašiak, ktorý vás musí hnať do niečoho, na čo ešte stále nie je správny čas.

Mužské vnímanie veku 30+ je iné, ale zároveň aj trošku podobné ako u žien. Pánov po tridsiatke možno zaradiť do troch „kategórií“ a to sú:

  1. Večné deti
  2. Zúfalo dokonalí machovia
  3. Ambiciózni machri

Aj tu platí staré dobré pravidlo, že muž je ako víno: ,,Čím starší, tým lepší.“ Čo to pre vás znamená? Muži si aj sami uvedomujú, že sa vekom stávajú atraktívnejší pre „samičky“. Majú svoj status, prácu, vedia čo chcú a na ich dokonalom looku im pridávajú aj prvé šediny. Skrátka- stávajú sa sebavedomou korisťou pre loviace supy, ženy.

Večné deti

Títo muži sa neponáhľajú s osamostatnením sa od svojich rodičov, pretože im vyhovuje život večne mladého a slobodného „tínedžera“. Zasekol sa vo veku, kedy žije sám pre seba, nemusí sa nikomu spovedať, robí si čo chce, strieda partnerky a na deti sa pozerá akurát tak na fotkách na Facebooku.

Zúfalo dokonalí machovia

Skupina mužov, pomenovaná ľahko ironicky, ktorá je veľmi zaujímavá z pohľadu logiky. V tomto prípade ide o „pánov dokonalých“, ktorých o ich výnimočnosti presviedča iba zrkadlo v kúpeľni a začínajúci šedý zákal očí. Čo im však narozdiel od príťažlivého zovňajšku nechýba je očividné sebavedomie, vysoké ego a požiadavky na slečnu dokonalú, ktoré nespĺňa ani kombinácia anjelikov z Victoria´s Secret a Matky Terezy. V skratke ide o typ chlapov, ktorí nedokážu pochopiť, prečo (keď sú tak neskutočne krásni a inteligentní) si nemôžu nájsť vhodnú partnerku. Odpoveď je jednoduchá! Pretože žiadna normálna žena vedľa seba nechce povýšeneckého, arogantného a sebamilujúceho chlapa.

Ambiciózni machri

Ide o sebavedomých, dobre zabezpečených chlapov, ktorí už v živote vyskúšali naozaj všetko. Konečne sa rozhodli spomaliť tempo a zrazu, po všetkých tých úletoch na jednu noc a prepitých večeroch, prišli na to, že im čosi chýba. Začínajú si uvedomovať, že práve rodina by im dokázala vylepšiť osobný status a povýšiť ho na ten nový, ,,pozorný manžel a starostlivý otecko“. Problém však je, že tento posledný „ohrozený“ druh je zriedkavý a treba naň mať šťastie. To aby ste začali nosiť v peňaženkách štvorlístky, milé slečny. 🙂

Ponímanie veku mužov 30+ nie je také hrôzostrašné ako u žien. Sami si uvedomujú, že čas hrá v ich prospech a nie opačne, je len na nich samotných, ku ktorej z kategórií sa pridajú a kam vlastne smerujú.

Autor: Ľubica M.