Na trhu práce zaujímajú svoje postavenie celé odvetvia, v ktorých pracujú prevažne ženy. Nejde pritom len o typicky ženské profesie, ako zdravotníctvo či školstvo. Pracovné kolektívy ženského pohlavia majú majoritu aj v mnohých redakčných odvetviach, alebo aj v personálnych či účtovníckych službách.

Psychológovia tvrdia, že ženský pracovný kolektív sa vyznačuje vlastnými nepísanými pravidlami a svojim „rytmom života“.

„Mal som tú česť pracovať v čisto ženskom kolektíve ako chlap a bol som šokovaný. Ohováranie, falošnosť, intrigy, falošná ženská solidarita a podobne. V mužskom alebo zmiešanom kolektíve som sa s takými extrémnosťami nestretol,“ prezentuje svoju skúsenosť 26-ročný Ján.

Ak chce muž zapadnúť v kolektíve žien so zabehnutými pravidlami, musí si zákonite získať ich dôveru. Keď sa mu to podarí, môže začať pracovať na budovaní autority medzi svojimi kolegyňami. Veľa mužov, ktorí sa s podobným „procesom zbližovania“ stotožnili, sa po čase začali cítiť veľmi komfortne.

„V čisto ženskom kolektíve som pracovala rok. Nikdy viac! A už vôbec nie so zatrpknutými feministkami či starými dievkami. Hašterivé, urážlivé… Slovo „chlap“ je pre nich ako slovo „diabol“. Bŕŕ, otras, kvôli tomu som aj z práce odišla, nedalo sa to psychicky zvládať…,“ zdôveruje sa so svojim trpkým zážitkom mladá žena.

Ženy majú vyvinutú nadmernú emocionalitu. Na slovné ataky sú citlivejšie než muži, kritiku a  osobné urážky vnímajú intenzívnejšie. Nadmerná citlivosť býva dôvodom častých zmien nálady, pričom pôvodcom ich „nezdaru“ môže byť fliačik od kávy na béžových legínach či nával práce po dovolenke. Nežné pohlavie sa údajne vyznačuje vyššou mierou klebetenia. Počas pracovného dňa sa v kancelárii zvyknú analyzovať rôzne objekty záujmu, čo človeka, ktorého klebety nezaujímajú, môže pri práci značne obťažovať.

Na záver prinášame názor Vierky, ktorá možno u mnohých zotrie predsudky voči ženským kolektívom: „Sme zmiešaný kolektív, tak môžem s čistým svedomím povedať, že ide o ľudí ako o charakter. Nie o pohlavie. Tu ohovárajú a klebetia viac chlapi ako ženské. Mala som zatiaľ dve partie, kde boli chalani a síce tam nebol nikto ofučaný, chlapi sa rovnako hádali a ohovárali, ibaže pritom boli veľkí kamaráti a „chlastali“ spolu. No aj tak na seba kydali všetku špinu, hlavne keď sa dvaja snažili o jednu ženskú.“

Nuž, milé dámy, akú skúsenosť máte vy? Je pre vás ženský kolektív postrachom, alebo si myslíte, že rovnaké „maniere“ platia aj u opačného pohlavia?

Zdroj: zdravie.sk/forum l Foto: Depositphotos.com