Leto a s ním spojené vysoké teploty sa už nezadržateľne blížia. Ruka v ruke s nimi kráča aj jeden z najnežiadúcejších efektov, ktorému sa nevyhne nikto z nás. Potenie. Vieme sa mu však účinne brániť. Mnohé z nás siahnu po ľahko dostupných a všade prítomných dezodorantoch či antiperspirantoch. Sú však tieto varianty naozaj účinné a najmä prospešné vášmu zdraviu? [sociallocker]

Celodenná ochrana proti poteniu, neutralizácia telesného pachu, oblečenie bez fľakov… Toto všetko sľubuje väčšina komerčných dezodorantov a antiperspirantov. Už dlhší čas sa ale traduje, že sú zdraviu škodlivé. Okrem toho, že neplnia sľuby, obsahujú veľa nezdravých prísad, ktoré sa používaním dostávajú cez kožu priamo do organizmu.

Čo nám ubližuje?

Hliníkové soli sú vyvinuté špeciálne na to, aby sa ľahko dostali do potných žliaz a zabránili vylučovaniu potu. Výsledkom je zníženie potenia v podpazuší, čo ale znamená zvýšenú činnosť žliaz na hlave či chrbte a hromadenie tejto látky v našom tele. Je známe, že Alzheimerova choroba priamo súvisí s pôsobením hliníka. Parabény napodobňujú estrogény, a tak ovplyvňujú hormonálnu sústavu a sú spájané napríklad s rakovinou prsníka. Parfum vie v malých dávkach pri bežnom dennom používaní narušiť obranyschopnosť pokožky. Komerčné spreje dokonca obsahujú aj látky, ktoré boli pôvodne vyvinuté ako ochrana proti zamrznutiu a pridávajú sa do dezodorantov, aby nevysychali. Mastenec v tele pôsobí rovnako ako azbest.

PHOT0037.JPG

Ako sa k nám tieto látky dostávajú?

Obsahy antiperspirantov sa do nášho tela dostávajú najmä cez kožu. Tieto chemické látky sú obzvlášť škodlivé, ak použijete dezodorant tesne po holení. To spôsobuje jemné, takmer nebadateľné škrabance na koži, prostredníctvom ktorých sa tento chemický koktail dostane priamo do vášho tela. Nebezpečné je aj vdychovanie, takže so sprejmi opatrne.

Pomoc ponúka príroda

S rastúcimi teplotami nastal čas skúsiť niečo nové a siahnuť aj po iných, než komerčných antiperspirantoch. Dajú sa kúpiť v každom obchode s prírodnou kozmetikou, bylinkami a podobne. O ich zložení vám napovie etiketa, ide hlavne o to, aby boli bez chémie. Čoraz väčšiu popularitu získavajú tzv. kryštálové dezodoranty. Hovoria im aj „soľ zeme“ a obsahujú zväčša len 100 %-ne obrúsený prírodný kryštál kamenca. Pokiaľ príliš nedôverujete týmto alternatívnym druhom kozmetiky, skúste sa aspoň pri najbližšej návšteve vašej obľúbenej drogérie pozrieť na antiperspiranty s prírodným zložením. V súčasnosti ich nájdeme čoraz viac a výber je rozmanitý. Prepnutím z komerčných dezodorantov na prírodné môže vaše telo potrebovať približne jeden týždeň na adaptovanie. V tomto období sa vám môže zdať málo účinný. Pamätajte si však, že všetko, čo si nanášate na pokožku, sa vstrebáva do krvného obehu, cez ktorý sa látky dostávajú do všetkých orgánov vo vašom tele.

Vyrobte si vlastný dezodorant

Pokiaľ rady experimentujete, prinášame vám recept na 100 %-ne prírodný dezodorant s kokosovým olejom, ktorý si môžete pripraviť doma.

Budete potrebovať:

  • 6 – 7 lyžíc kokosového oleja
  • 1/4 hrnčeka kukuričného škrobu
  • 1/4 hrnčeka jedlej sódy
  • pár kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného vkusu (levanduľa, grep, mandarínka, rúžové drevo…) – nepovinné

Dôkladne si umyte ruky a vydezinfikujte aj vašu pracovnú dosku. Výrobok sa nijako nekontaminuje a dlhšie vám vydrží. Kokosový olej zohrejte na tekuté skupenstvo pomocou vodného kúpeľa. Zmiešajte škrob a sódu, potom opatrne pridávajte kokosový olej a vypracujte z tejto hmoty pastu. Teraz nastal čas pridať zopár kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja. Všetko dôkladne premiešajte. Skôr ako začne kokosový olej tuhnúť, premiestnite ho do vhodnej nádobky. Použiť môžete aj obal z vášho starého použitého dezodorantu. Uchovávajte v chlade maximálne tri týždne.

Foto: Pixabay, Flickr [/sociallocker]