Zdravý a krásny chrup je dôležitý pre každú z nás. Veď čo je krajšie ako žiarivý a dokonalý úsmev ženy? My vám prinášame niekoľko rád a postupov, ako sa správne starať o vaše zuby počas tehotenstva.

 

Bolesti zubov a zvýšená kazivosť

Mnoho žien si dodnes myslí, že kazivosť zubov spôsobuje ešte nenarodené dieťa, ktoré im odoberá z tela vápnik. Táto domnienka je veľkým nezmyslom. Kazivosť v tehotenstve vzniká najmä pri dávení z dôvodu zvyšovania sa kyslosti v ústach. Ak na zlú chuť žena skonzumuje niečo sladké, vzniká kaz. Problém nastáva aj pri konzumácií vína a cukríkov. Po zvracaní je nevyhnutné, aby si žena vypláchla ústa čistou vodou. V tom prípade neprichádza k tvorbe kazu.

Ako často je potrebné navštíviť zubnú ambulanciu?

Starostlivosť o zuby počas tehotenstva je veľmi dôležitá. Budúca mamička by tak mala navštíviť zubnú ambulanciu a absolvovať dentálnu hygienu najmenej trikrát počas gravidity. Taktiež je veľmi potrebné používať fluoridované zubné pasty a ústne vody.

Prvý trimester

Vývin zubov dieťatka sa začína v 4. týždni tehotenstva. Pre ich vývin je najdôležitejší príjem minerálov, surovej zeleniny, rýb, mlieka a ovocia prostredníctvom budúcej mamičky.

Druhý trimester

Veľmi dôležité je navštíviť v druhom trimestri zubného lekára a ošetriť všetky prítomné zubné kazy. Ak má žena neošetrené a pokazené zuby, po pôrode ich prenáša aj na dieťa pri olizovaní cumlíka a ochutnávke jedla. Aby sme predišli zdravotným problémom novorodenca, je veľmi dôležité zdravie matky.

Tretí trimester

V tomto období je rovnako dôležitá návšteva zubného lekára, ktorý poskytne mamičke informácie o tom, ako sa starať o zuby a ústa svojho dieťatka v prvých mesiacoch po pôrode.