Poznáme ich z televíznych obrazoviek, kinosál, novín i bulvárnych magazínov. Takmer od detstva sledujeme ich kariéru, vieme všetko o ich verejnom, no často i súkromnom živote. Baví nás dozvedať sa o ich trápeniach a škandáloch, pretože potom medzi nami nevidíme také veľké rozdiely. Nás, ľudí, šoubiznis jednoducho nesmierne baví. Často si však vôbec neuvedomujeme, aký dopad má na týchto ľudí práve táto naša pozornosť…

Keď sa do šoubiznisu dostane dospelý človek, je väčšia pravdepodobnosť, že unesie tlak okolia i fanúšikov a bude sa s ním vedieť vysporiadať. Samozrejme, nestáva sa to ani zďaleka v každom prípade. Kto je však najviac ohrozený, sú detské hviezdy, ktoré „vďaka“ všetkej tej pozornosti, sláve a peniazom prichádzajú o detstvo a tento fakt si, prirodzene, skôr či neskôr vyberie svoju daň.

Mary-Kate a Ashley Olsenové

Snáď najslávnejšie dvojičky planéty, ktoré do sveta filmu a televízie vstúpili už vo veku deväť mesiacov! Už ako malé bábätká účinkovali v televíznom seriáli Full House (Plný dom, 1987-1995), kde sa striedali v zdieľanej role Michelle Tannerovej. Postupne sa z nich stali miláčikovia divákov a pravidelne sa objavovali v jednoduchých filmových príbehoch, ktorých hlavnými hrdinkami boli, prirodzene, dvojičky. Takýchto filmov natočili viac než štrnásť a popri tom pracovali na epizódnych úlohách v seriáloch, a dokonca robili tvár vlastnej kozmetickej značke, ktorá vyrobila niekoľko produktov dekoratívnej kozmetiky.
Ashley ukončila hereckú kariéru v roku 2004, Mary-Kate vydržala o niečo dlhšie – do roku 2012, no už od roku 2004 spoločne pracovali ako módne návrhárky na vlastnej značke oblečenia. Pre ilustráciu, ich kašmírový sveter by ste si kúpili za 2 000 $ a batoh z aligátorej kože za 39 000 $.

Ako ich poznačila sláva? Nevyhli sa drogám, alkoholu, anorexii, obrovskému množstvu škandálov spojených s kožuchmi a kožami. Svet slávy a úspechu z nich vychoval úplne odlišné osobnosti, než aké si pamätáme z ich filmov. Dnes sú síce stále slávne a úspešné, no neobchádza ich arogancia a odmietanie „jednať s reálnymi ľuďmi“.

Drew Barrymore

Drew sa pred kamery postavila už ako sedemročná, kedy zahviezdiila vo filme E. T. the Extra-Terrestrial (E. T. – Mimozemšťan, 1982), ktorý odštartoval jej kariéru, no zároveň aj problémy. Drew poznáme z veľkého množstva filmov, medzi ktorými nájdete komédie, romantiku, akčné, mystery, horory i drámy,popritom sa objavila v mnohých seriáloch a svoj hlas prepožičala niekoľkým animovaných postavám.

Ako ju poznačila sláva? Už v desiatich rokoch sa dostala k drogám i alkoholu a v trinástich absolvovala prvé liečenie. Na strednej škole sa všetko opakovalo, zhoršovalo a k tomu často striedala partnerov. Herečka sa, našťastie, spamätala, pozbierala, založila si rodinu, venuje sa dobročinnosti a je inšpiráciou nielen pre mnohé ženy.

Macaulay Culkin

Macaulay sa pred kamery dostal ako päťročný, kedy si zahral vo filme The Midnight Hour (Polnočná hodinka, 1985). Prelom v jeho hereckej kariére však nastal vo veku desiatich rokov, kedy stvárnil obľúbeného Kevina vo filme Home Alone (Sám doma, 1990). Jeho kariéra bola po tejto snímke veľmi rýchla a stručná, no i tak sa ešte z času na čas v nejakom filme či televíznej relácii objaví. V detstve bol Macaulayovým agentom jeho vlastný otec Kit, čo však zrejme nebol najlepší nápad. Ten sa kvôli synovým zárobkom najprv rozhádal s manželkou Patriciou a potom vláčil po súdoch aj Macaulaya. Paradoxom je, že sa so synom súdil o jeho veľké peniaze, ktorých väčšinu stratili práve na nezmyslených procesoch. Aj tak však nakoniec len 12-ročnému chlapcovi súd pridelil všetkých zvyšných 40 miliónov napriek tomu, že ešte nedovŕšil dospelosť.

Ako ho poznačila sláva? Toto všetko, pochopiteľne, filmového Kevina poznačilo a prepadol alkoholu, drogám, hrozilo mu väzenie za ich prechovávanie a žiadny partnerský vzťah mu nevyšiel. Najdlhšie vydržal s herečkou Milou Kunis, s ktorou strávil až deväť rokov. V súčastnosti príležitostne pracuje ako DJ v newyorskom nočnom klube La Poisson Rouge, žije na Manhattane a vraj je stále závislý od liekov.

Daniel Radcliffe

Mysleli ste si, že Harry Potter je „čistý“? Omyl! Než sa v jedenástich rokoch postavil pred kamery ako malý čarodejník z Rokfortu, mal za sebou už jednu úlohu v televíznom filme David Copperfield (David Copperfield, 1999). Aj keď ho poznáme najmä práve zo série filmov o učňovi, počas ich natáčania si zahral ešte zopár iných úloh rovnako ako po skončení niekoľkoročného natáčania. Následne bolo jeho prioritou zbaviť sa nálepky „Harry Potter“ a venoval sa hraniu ako pred kamerami, tak najmä v divadle, kam ho rád chodieval podporovať jeho už zosnulý herecký kolega Alan Rickman.

Ako ho poznačila sláva? Na natáčania filmov o Harrym chodieval Daniel často opitý a tento zlozvyk si udržal až do roku 2010, teda prakticky do ukončenia natáčania posledného dielu populárnej filmovej série. Ďalej to však, našťastie, nezašlo a ak aj, nebolo to natoľko významné, aby sa o tom hovorilo. Dnes je však už herec zo svojej závislosti vonku, veľa cvičí a pracuje na sebe nielen po hereckej stránke. V marci tohto roku dokonca na verejnosť prenikli správy o tom, že požiadal o ruku svoju dlhoročnú partnerku Erin Darke.

Amanda Bynes

Amanda pred kamerami debutovala v pätnástich rokoch v televíznom filme Rock & Roll Back To School Special, diváci ju však začali vnímať až v roku 2002 v ľahkej komédii Big Fat Liar (Nenapraviteľný klamár, 2002). Dovtedy mala herečka len „šteky“ v seriáloch či dabingu a ani potom to nebolo úplne najlepšie, nakoľko celkovo natočila len približne desať filmov, než v roku 2010 hereckú kariéru zabalila.

Ako ju poznačila sláva? Dnes 31-ročná Amanda má za sebou početné liečenia, odvykačky a hospitalizácie spojené s návykovými látkami všetkých možných druhov. Žiaľ, herečka má za sebou už aj kompletné zrútenie či mnohé súdne procesy kvôli doťahovačkám a ohováraniu s ďalšími celebritami na sociálnych sieťach. V súčasnosti sa blondínka skrýva pred svetom, na verejnosti sa ukazuje sporadicky, platí si „učiteľku života“, zanedbáva svoj vzhľad a už len málokto by ju na ulici skutočne spoznal.

Zdroj: Wikipedia/ČSFD/IMDb/casprezeny.sk | Foto: Facebook/IMDb