Neklape vám to vo vzťahu už dlhšiu dobu? Máte pocit, že nech sa akokoľvek snažíte, nie je to ,,ono? Kdesi v kútiku duše vám blúdi myšlienka o rozchode? Pozor! Dobre si to premyslite.

Každý vzťah je krehký a dennodenne čelí mnohým prekážkam. Len dvaja ľudia, ktorý ho tvoria, by vedeli hovoriť, aké je niekedy náročné starať sa oň a čo všetko to obnáša. V láske naozaj platí, že musíš vrátiť dvakrát toľko, koľko dostaneš.

Láska, láska, láska…

Áno, láska. Na nej stojí celý svet, ale! Nie je všetkým. Len samotná láska totiž na udržanie fungujúceho vzťahu nestačí. Musíte do neho vložiť oveľa viac. Pre vzťah je potrebné vzájomné porozumenie, nakoľko sa nedá fungovať, ak si každý partner stojí iba za svojím názorom, stoj čo stoj, bez porozumenia toho druhého. Keď sa ho nebudete snažiť pochopiť, nečakajte to ani od neho. A preto, ak to vo vašom vzťahu nefunguje, prvú príčinu hľadajte práve tu.

Naučte sa prejavovať lásku

Svoju lásku nemusíte vyjadrovať len prázdnymi frázami, ale najmä skutkami. Tie vášmu partnerovi povedia omnoho viac ako samotné slová. Naučte sa ju preukazovať dennodennými maličkosťami. Starajte sa o svojho partnera, navarte mu obľúbené jedlo alebo ho jednoducho rozmaznávajte škrabkaním. 🙂

Nebojte sa povedať: ,,Prepáč

Aj napriek tomu, že vás slovo ,,prepáč“ učili rodičia už od útleho detstva, mnoho ľudí má s používaním ,,slušných výrazov“ problém. Buďte však výnimkou a nepatrite k nim. Nezabúdajte na tieto slová zakaždým, keď si uvedomíte svoju chybu. Nejeden vzťah už skončil kvôli tomu, že ani jeden partner neodkázal povedať ,,prepáč“. Dajte prednosť vášmu vzťahu pred povýšeneckým egom.

Odpúšťajte!

Naučte sa odpúšťať aj zabúdať. Odpustené prešľapy partnerovi nepripomínajte pri každej možnej príležitosti, zbavte sa vnútorného hnevu a buďte pozitívne.

Menej hovorte, viac počúvajte

Jedným z najdôležitejších pilierov každého vzťahu je vzájomná komunikácia, ktorá však napriek tomu v mnohých partnerstvách chýba. A preto, počúvajte a načúvajte nielen slovám svojho partnera, ale i jeho pocitom. Vnímajte jeho emócie i skryté potreby, ktoré nevyslovuje. Týmto nevyhnutným pozorovaním dokážete zachytiť i vznikajúci problém vo vašom partnerstve, ktorý môžete pri okamžitom riešení rýchlo napraviť.

Nikto nie je dokonalý. Ani vy nie!

Priznať si túto skutočnosť znamená naozaj veľa. Uznať, že aj vy robíte chyby a nebáť sa priznať ich pred partnerom. Na každý vzniknutý problém sa však pozerajte i z jeho strany. Ak stále dúfate, že svoju polovičku zmeníte, nerobte to. Tajomstvom mnohých spokojných vzťahov je reálne prijatie toho druhého takého, aký v skutočnosti je, vrátane chýb. Samozrejme, jeho nedostatky pre vás musia byť akceptovateľné a zlučiteľné s vašim životom.

Dokonalého partnera nenájdete nikde na zemi. S niekým nedokonalým však môžete vytvoriť dokonalý vzťah. 🙂

Foto: Pinterest.com