Stretol sa s tým už asi každý. Váš známy či kamarát (známy vášho kamaráta) je vo vzťahu očividne nešťastný. Keď ho s ňou vidíte, buď sa hádajú alebo sa ignorujú… On o nej nepovie jediné pekné slovo a z tváre sa mu doslova stratí všetka životná energia, keď sa má za ňou vrátiť. Nemajú deti ani spoločný majetok. Neexistuje jediný dôvod, aby si nezbalil kufre a neodišiel. Ale on zostáva- mesiace, roky, desaťročia… A pritom sa sťažuje, rozčuľuje, narieka…

Ilúzie zase dostanú ranu. Láska nielenže nezaručí, že budete mať trvalý vzťah, lásku k trvalému vzťahu totiž ani nepotrebujete. A to sa týka hlavne mužov. Zabudnite na výrok: „Keby ju nemal rád, tak by s ňou nebol!“ Ale bol. Čo teda robiť, ak si ho chcete udržať za každú cenu?

1. Potrebujem ťa!

Muži sú radi potrební a nenahraditeľní, pričom sa tohto pocitu vzdávajú len veľmi ťažko. Iste, bude vám rozprávať, ako ho otravuje tá vaša závislosť, nesamostatnosť, submisívnosť… Možno si bude hľadať milenky, ktoré sú vašim opakom- sebavedomé, citovo chladné a pragmatické, ale vždy sa napokon veľmi rád vráti do toho malého sveta, kde je bohom a stredom vesmíru. Každý muž si je hlboko v srdci vedomí, že ak by odišiel, žena by to zvládla- a možno by si našla aj lepšieho. A to by bola pre nich najväčšia rana.

2. Zlé svedomie

Aj to sa stáva. Muž si v okamihu zaslepenej vášne zničí fungujúci vzťah, zradí priateľov, okradne rodinu- alebo urobí inú podobnú zákernosť. Niečo tak odporné, čo sa dá aspoň trošku ospravedlniť len naozaj veľkou láskou. Ale čo ak po čase zistia, že tá veľká láska bola len ilúzia? Čo ak sa z milovanej osoby vykľuje vypočítavá mrcha, ktorá sa mu hnusí a s ktorou nemá nič spoločné? Čo ak všetko oľutuje? Odpoveď možno prekvapí, ale takto to skutočne funguje. Z prostej hanby bude predstierať- často aj sám pred sebou-, že je stále neskutočne zaľúbený. Inak by sa musel postaviť bez výhovoriek na „pravú lásku“ tomu, čo urobil a čo preto stratil. A to dokáže len málokto…

3. Spoločenské uznanie

Ak si ho chcete udržať, postarajte sa o to, aby vás okolie vnímalo ako nádherný pár a vás ako úžasnú, no hlavne neskutočne se*y priateľku. Dokonalý vzťah s dokonalou ženou je znak úspechu. Všetci muži chcú byť úspešní! Nie je tak podstatné, že ten „dokonalý vzťah“ je len divadielko a tá „dokonalá žena“ fiktívna postava. Hlavne, že tomu budú veriť ostatní a budú mu neustále blahoželať. Muž sa nevzdá niečoho, za čo ho obdivujú. Aj keď to znamená mnohé obety a súžitie s nemilovaným človekom…

4. Pocit nadradenosti

Je to v podstate opačná stratégia. On je za „pána úžasného“. Atraktívny, inteligentný, skvelý zabávač… Nikto nechápe, ako sa mohol dať dokopy s vami- pokojne môžete byť tá nesympatická, ukričaná hysterka, hlavne ak má okolo seba plno chápavých kamarátov a hlavne kamarátok, ktorým sa môže vyplakať, pričom ho budú obdivovať za jeho „svätú trpezlivosť“. Bude tak zbožňovať ten úžasný pocit, že je vo vzťahu „ten lepší“, že mu ani nenapadne nájsť si niekoho iného. Veď to by mohlo znamenať pád z toho piedestálu, na ktorý ho okolie stavia. Každú ponuku, zrejme z radov jeho chápavých kamarátok, si bude užívať, ale nakoniec odmietne, pretože okrem iných, takmer nadprirodzených schopností, je aj veľký charakter.

5. Strach z konfliktu

Znie to ako pointa vtipu, ale niektorí muži tak strašne nenávidia konfrontácie so ženami, že sú schopní vo vzťahu prehltnúť naozaj mnohé… Odišli by… ak by to znamenalo, že s bývalkou už nikdy neprehovoria ani ju neuvidia. Hlavne ak ich partnerka zvykne byť trošku… temperamentnejšia. Predstava, že bude musieť uvádzať dôvody, a potom ich ešte aj vysvetľovať, znášať hysterické výčitky, a potom znova vysvetľovať, ďalšia hystéria a potom obhajoba… Muži sa neradi hrabú vo svojom vnútri, takže TOTO sa im zdá tisíckrát horšie, ako aktuálne vzťahové problémy.

Ako vidno, muž do vás nemusí byť zaľúbený, nemusí vás mať ani rád, aby s vami zostal. Ale úprimne, chcete to? Ono vzťah, kde si pripútate muža, ktorý o vás nestojí, sa stane postupne väzením. Pre vás oboch.

Foto: youtube.com