Posledná kolekcia od najlepších návrhárov je síce fascinujúca, ale pri jej nakupovaní sa nedá zažiť toľko zábavy a dobrodružstva, ako v second handoch a vintage obchodoch, ktoré sa stávajú čoraz populárnejšími. Sú to miesta, kde sa v ženách prebúdza lovecký inštinkt. Čo tam po mamutoch, tu ide o módu!

Ten pocit, keď človek vojde do obchodu a cíti, že niekde medzi poličkami a vešiakmi čaká úžasný kúsok, ktorý niekto len tak prehliadol alebo nechal ležať, je na nezaplatenie. Všetko to prehrabovanie a hľadanie pokladov môže byť príjemný zážitkom a nič sa nevyrovná tomu, keď žena spokojná odchádza so svojím  úlovkom domov. Toľko endofrínov nezabezpečí ani tabuľka čokolády! Pre nakupovanie oblečenia z druhej ruky ale platia určité pravidlá ( overené rokmi praxe a používania v teréne)

Materiály

Skúmanie materiálov je podstatné nielen z hľadiska praktického ( lesklý satén vyzerá nádherne, ale stačí málo a fľak z neho už nikdy nezmizne), ale aj z hľadiska pohodlia ( predovšetkým či materiál „nekúše“). Čo je veľmi dôležité, je potrebné dať pozor na stav obnosenia a to obzvlášť pri niektorých druhoch textíliii, ako napríklad bavlna, ktorá môže byť viditeľne vyťahaná alebo inak deformovaná.

Kazy

Pri výbere je dôležité upriamiť pozornosť na možné vady  zvoleného oblečenia, prípadne posúdiť či sa jedná o kaz, ktorý je odstrániteľný. V opačnom prípade bude lepšie dať prednosť inému kúsku.

2

Skúšanie

Treba sa premôcť a skúšať, nie bezhlavo brať jednu vec za druhou a potom doma zistiť, že z dvadsiatich nakúpených sedia len dve. Niektoré strihy sú veľmi klamlivé a naozaj je lepšie si vec vyskúšať. Ak úplne nesadne, je tu možnosť úpravy u krajčírky, čo však záleží aj od neodolateľnosti konkrétneho kúsku.

Prísne rozhodovanie

Nie je našou úlohou vykúpiť celý vintage obchod alebo second hand, ale vybrať si zaujímavé kúsky, ktoré oživia šatník. Takže: netreba brať všetko ( aj napriek priaznivým cenám)! Vždy si dôkladne premyslite či je daný kúsok naozaj nositeľný alebo bude iba zaberať miesto vo vašej skrini.

Trpezlivosť a pozornosť

Vyhráva ten, kto je ňou vyzbrojený. Pripravte sa na to, že obchod bude preplnený a bude v ňom teplo. Kto sa ale nenechá odradiť, môže nájsť nečakaný poklad. V tomto druhu obchodov treba mať oči otvorené a hľadať, lebo v záplave toľkého oblečenia je jednoduché sa stratiť. Nakoniec možno natrafíte aj na kúsok od niektorého z najlepších návrhárov 😀

Foto: Pinterest