Vianočné sviatky sú odjakživa obdobím lásky a hojnosti, ktorú si doprajeme aj na tanieroch. Niet preto divu, že nám po sviatkoch môže ručička na váhe vystúpiť na omnoho vyššie číslo. Samozrejme, že najkrajšie sviatky roku si treba užiť aj s vyprážanou rybou, majonézovým šalátom či koláčikmi. Ako ale „zhrešiť“ a  nepribrať? Ponúkame vám zopár tipov na zdravšie maškrtenie počas sviatkov, aby ste si už viac nemuseli dávať novoročné predsavzatie ,,SCHUDNÚŤ“! :)

 

Doprajte si poriadne raňajky

Viaceré štúdie označujú raňajky za hlavné jedlo dňa. Čím bohatšie sú, tým menej kalórií konzumujeme počas obeda či večere. Počas Vianoc toto pravidlo platí dvojnásobne. Raňajky, ktoré pozostávajú z cereálneho pečiva a proteínu, napríklad vo forme vajíčok, vás zasýtia až do obeda.

Nezabudnite sa hýbať

Aj keď sú Vianoce sviatkom pokoja a oddychu, rozhodne by to nemalo platiť pre vaše telo a kondíciu. 30-minútová pohybová aktivita vás počas sviatkov udrží vo forme. Vďaka pohybu vám i lepšie vytrávi a nebudete musieť mať výčitky pri jedení toho úžasného koláčika. Skúste spraviť z obyčajnej večernej prechádzky každodennú rutinu a vychutnajte si s rodinou či partnerom rozprávkovo vyzdobené mesto.

Pite dostatok vody

Pitný režim je pre vaše telo vo všeobecnosti veľmi dôležitý, veď denne by ste mali prijať približne 2 litre vody alebo nesladeného čaju. Okrem toho, že voda neobsahuje žiadne kalórie, udrží vás hydratované a svieže. Vyhnete sa tak nepríjemným bolestiam hlavy, a aj váš metabolizmus bude pracovať rýchlejšie.

Ako nepribrať cez sviatky

Voľte zdravšie verzie tradičných pochúťok

Počas Vianoc by bolo hriechom vzdať sa zemiakového šalátu, ryby či cukroviniek. Môžete si ich však pripraviť v zdravšej verzii. Majonézu nahraďte jej nízkotučnou verziou či jogurtom. Rybku si skúste namiesto vyprážania udusiť alebo upiecť a pri pečení vianočných cukroviniek „šetrite“ s cukrom a doprajte si radšej poriadnu dávku ovocia.

S alkoholom to nepreháňajte

Kto by už len cez sviatky odolal lahodnému vaječnému likéru či vianočnému punču? Tieto lahôdky nie sú však len chutné „zlepšováky“ nálady, ale najmä kalorické bomby. Hoci sú typické pre sviatočné obdobie, v ich konzumácii by ste mali byť striedme.

Riaďte sa pravidlom „všetko s mierou“

Odriekať si jedlo počas Vianoc by bol hriech. Mnohým z vás tečú slinky už len pri predstave všetkých tých lahodných dobrôt, ktoré si budete počas sviatkov vychutnávať. Aj tu však platí pravidlo, že všetko treba jesť s mierou. Mali by ste si kontrolovať veľkosť svojich porcií. Vyhnete sa tak nielen nadbytočným kilám, ale aj nepríjemným tráviacim problémom.

Ako nepribrať cez sviatky

Ako nepribrať cez sviatky Ako nepribrať cez sviatky

Foto: Instagram/shadesoflola, florianec, ktnewms, gozdeee81, kameliagill, christmas.love365