Má pre vás psík či mačka rovnakú hodnotu ako kniha, práčka či auto? Ak ste o tom doteraz netušili, Slovensko je poslednou krajinou Európskej únie, ktorá vo svojich zákonoch definuje zvieratá ako veci. Teraz sa však zdá, že ľudia volajúci po spravodlivosti sa dočkajú zmeny, ktorú prinesie novela zákona o veterinárnej starostlivosti. 

Zvieratkám a ich milujúcim majiteľom svitá na lepšie časy. Tieto živé tvory už viac nebudú považované za veci, a to vďaka novele zákona o veterinárnej starostlivosti. Zákon by mal byť účinný od 1. januára 2018, pričom zviera ako živý tvor bude definované aj v Občianskom zákonníku.

,,Slovensko sa tak zaradí medzi najvyspelejšie krajiny vo vzťahu prístupu k zvieratám. Bude mať svoj osobitný význam a hodnotu ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami. Táto zmena má zlepšiť vymáhanie práv zvierat v prípade ich týrania,“ vyjadrila sa na tlačovej konferencii ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

Ak patríte medzi tie, ktoré s miláčikom v náručí neúspešne volali po zmene, potešíme vás ešte viac. Pripravovaná novela totižto bude zahŕňať aj tieto body:

  • efektívny systém boja proti množiteľom psov, zavedením povinného čipovania do 12 týždňov, ktoré umožní okamžitú identifikáciu majiteľa
  • všetky obce budú mať možnosť uzavrieť zmluvu s útulkami alebo karanténnymi stanicami, ktoré nie sú v ich katastri
  • Zmena prístupu k cirkusovým zvieratám – ochrana vybraných druhov, ktorých verejné vystupovanie bude zakázané (ide hlavne o divoké a exotické zvieratá)

Ak vás táto správa potešila rovnako ako nás, vystískajte poriadne svoju mačičku alebo psa, nech aj oni vedia, že je dôvod oslavovať. :-)

Foto: Facebook, Instagram | Video: Facebook