Príde vám to ako úplný nezmysel? Predstavte si, že by ste mali uctievať hlodavca, ktorý sa túla po kanáloch a môže prenášať rôzne choroby. Znie to neuveriteľne, ale pre niektorých sú krysy naozaj posvätné.

Všade samé krysy

V indickom chráme Karni Mata v Deshnoku majú stovky krýs. Pobehujú všade, kde sa len pozriete. Sú na rímsach, schodoch, vykúkajú zo všetkých škár a medzierok. Ale najviac sa združujú pri veľkých misách s mliekom. Miestni obyvatelia sa o ne príkladne starajú, kŕmia ich a uctievajú. V chráme si musíte vyzuť topánky a nedajbože, aby ste na nejakú z chlpatých potvoriek stupili. Pokladalo by sa to za veľmi veľký hriech. Odpustený by vám bol iba v prípade, ak by ste do chrámu priniesli zlato. Najlepšie v podobe krysy. Čo sa však ukrýva za týmto zvláštnym uctievaním?

Tajomstvo chrámu

V roku 1387 sa v dedine Suwap narodilo dievča s menom Karni Mata. Považovalo sa za prevtelenú bohyňu Drugu. Mala takú moc, že mohla presvedčiť Jamu, boha smrti, aby dal naspäť život jej príbuzným. On však odmietol. Dohodli sa len na jednom. Všetci členovia jej rodiny sa po smrti opäť narodia, avšak ako krysy. To je dôvod, prečo tunajší obyvatelia uctievajú krysy v chráme Karni Mata. Pre nich sú to reikarnovaní príbuzní samotnej bohyne Drugy.

Najposvätnejšia zo všetkých

Hoci v chráme na každom kroku vidieť hnedé kožúšky pobehujúcich potkanov, majú tu aj jednu vzácnosť. Je ňou opäť krysa, tentoraz biela. Jej vzácnosť spočíva v tom, že podľa miestnych je prevtelením samotnej Karni Mata a vidieť ju len veľmi zriedkavo. Mnohí tu trávia aj celé hodiny s nádejou, že sa im ukáže. My si to, našťastie, ani nevieme predstaviť. Keby stál chrám Karni Mata u nás, zrejme by okrem hlodavcov do jeho priestorov nikto radšej nevstúpil.

Autor: Iveta Madigárová

Video: YouTube

Foto: Pinterest