Stalo sa vám niekedy, že ste vleteli do obchodu a nechali sa nahovoriť na nákup kozmetiky len preto, že na obálke produktov svietili nápisy typu: bio/natural/eko? Gratulujeme, nechali ste sa nachytať!

Pojem greenwashing sa dostal do povedomia začiatkom nového milénia. Práve teraz slávi svoj najväčší úspech hlavne vďaka kozmetickému priemyslu. A o čo teda ide? „Greenwashing je spôsob zavádzania spotrebiteľov, pokiaľ ide o environmentálne postupy spoločnosti alebo environmentálne výhody produktu,“ uvádza ul.com. Ako proti tomu bojovať? Nezabúdajte na kritické myslenie – nasledujúcich sedem varovných bodov vám nabudúce určite neunikne.

eko kozmetika, eco kozmetika, bio kozmetika, bio krém, prírodná kozmetika, prírodný krém

1. Výrobca naznačuje, že produkt je “zelený“ a nezanecháva za sebou žiadne environmentálne stopy len na základe obmedzených zdrojov.

2. Spotrebiteľ nemá možnosť získať informácie o výrobku alebo je veľmi ťažké sa k nim dostať.

3. Spoločnosť svojich zákazníkov odkazuje na tvrdenia, ktorých skutočný význam pravdepodobne nepochopia. Slogan „všetko prírodné“ nemusí nutne znamenať pozitívum. V prírode máme množstvo voľne sa vyskytujúcich látok, ako arzén, urán, ortuť, ale ich použitie by malo pre ľudský organizmus fatálne následky.

4. Fabrikát používa slová alebo obrázky častí, ktoré v skutočnosti neobsahuje.

krém, prírodná kozmetika, greenwashing

5. Zhotoviteľ sa pýši postupom alebo tvrdením, ktoré je v podstate zanedbateľné. Môžeme si pozrieť, že sprej neobsahuje škodlivý freón, avšak skutočnosť, že je jeho používanie zakázané, nám už predložená nie je.

6. Kupujete si menšie zlo. Napríklad keď nahradíte obyčajné cigarety za tie elektronické.

7. Zavádzanie a klamanie spotrebiteľa prostredníctvom falošných certifikátov a registrácií. Preto si vždy treba skontrolovať ich autenticitu.

Zdroj: ul.com | Foto: Pixabay.com