Fúkajte sa koľko chcete, no aj malé dieťa dnes vie, že smiech robí s každou ľudskou bytosťou doslova zázraky. A potvrdia to s radosťou aj vedci či lekári! Známy pražský psychiater, doktor Karel Nešpor, vo svojej knihe s názvom Léčivá moc smíchu uvádza niekoľko dôvodov, prečo je dobré smiať sa. Odvoláva sa pritom na dostupné vedecké štúdie poukazujúce na zdravotné benefity častého smiatia sa.

 

1. Smiech namiesto tabletiek

Smiechom sa môže u chronicky chorých osôb znížiť spotreba liekov proti bolestiam, ktoré mávajú zvyčajne vedľajšie účinky. Smiech ako pomocnú liečbu odporúča napríklad aj Americká spoločnosť proti rakovine.

2. Smiech uvoľňuje svaly

Svalové uvoľnenie prebieha v dvoch štádiách. Počas smiechu sa uvoľňujú svaly, ktoré sa na ňom nepodieľajú, po jeho skončení aj tie, ktoré boli počas smiechu v pohotovosti.

smiech

3. Priaznivo pôsobí na dýchanie a krvný obeh

Počas smiechu sa zbavujú pľúca podstatne väčšieho objemu vzduchu, než za normálnych okolností. To môže byť obzvlášť užitočné pre ľudí s dýchacími problémami. Smiech povzbudzuje aj krvný obeh.

4. Prospieva vašim zubom

Tento bod vás možno prekvapil, ale je to naozaj tak. Smiech totiž vyvoláva väčšie slinenie, čo prospieva zubom a pomerom v ústnej dutine.

5. Robí dobre vašej psychike

Na toto zistenie určite stačí aj zdravý sedliacky rozum, no poukazujú na to aj vedecké štúdie: Smiech preukázateľne mierni hnev a úzkosti, zvyšuje sebadôveru a pocit, že je človek schopný svoje záležitosti ovplyvňovať. Smiech často pôsobí ako katarzia. Uvoľňuje nahromadené napätie, vnútorné bloky a potlačené emócie. Vďaka smiechu tiež dokážete vnímať svoje problémy s väčším nadhľadom.

6. Súvisí so spánkom

Podľa jedného z výskumov smiech a humor zlepšovali spánok u detí s kožnými chorobami.

7. Vďaka smiechu ste príťažlivejšia

A na záver ešte jedna príjemná maličkosť: Humor, smiech a veselosť zvyšujú kvalitu života a usmievavých ľudí zvyčajne pokladáme za príťažlivejších.

Foto: pixabay.com