Vedci vyskúmali účinné spôsoby na zmiernenie každomesačných ženských trápení pred obdobím menštruácie. Bolesti hlavy, napätie v prsníkoch, vyčerpanosť, podráždenosť, úzkosti, zníženie sebaovládania a poruchy spánku môžu dokonca úplne zmiznúť aplikáciou niektorej z týchto ľahko dostupných metód.

 

Vitex agnus-castus, vitex jahňací alebo mníšske korenie

Extrakt z tejto rastliny napomáha ženám udržiavať hormonálnu rovnováhu a odpradávna sa používa na reguláciu menštruačných cyklov a podporu ženskej plodnosti. Súčasné výskumy ukázali, že významne zmierňuje fyzické ťažkosti a nepríjemné emočné stavy aj v rámci premenštruačnej dysforickej poruchy.

Aurikuloterapia

Ide o reflexnú terapiu pochádzajúcu z tradičnej čínskej medicíny, pri ktorej terapeut stláča akupresúrne body na ušnici. Vedci z univerzity v Iráne zistili, že na zníženie symptómov predmenštruačného syndrómu stačí 10 sedení počas dvoch po sebe nasledujúcich menštruačných cyklov.

Akupresúra bodov na ruke a nohe

Pri akupresúre ide tak ako pri aurikuloterapii o tlakové pôsobenie na niektoré body. 20-minútová akupresúra bodu LIV3, ktorý leží medzi 1. a 2. predpriehlavkovou kosťou približne v ich polovici na chrbtovej strane chodidla, a LI4, ležiaceho na bočnej hrane 2. metakarpálnej kosti na chrbtovej strane ruky (pozri obrázky) 14 dní pred menštruáciou počas troch po sebe nasledujúcich menštruačných cyklov, výrazne znižuje prejavy depresie a úzkosti. Výhodou tejto metódy je, že si ju žena môže aplikovať sama.

LIV3 akupresúrny bod

LI4 akupresúrny bod

Kineziotaping

Je to metóda, pri ktorej sa elastický tape (páska) nalepí na kožu nad bolestivým miestom na tele. Využíva sa najmä pri bolestiach pohybového systému. Kórejskí vedci zistili, že tapy nalepené do tvaru ,,V“ v oblasti krížov účinne zmierňujú aj prejavy predmenštruačného syndrómu.

Omega-3-mastné kyseliny

Rybí olej sa na základe výskumov odporúča na množstvo fyzických aj psychických ochorení od chorôb srdcovocievneho systému až po Alzheimerovu chorobu. Výživový doplnok obsahujúci 1 g rybieho oleja navyše účinne znižuje prejavy predmenštruačného syndrómu, ak sa užíva 10 dní počas troch po sebe nasledujúcich mesiacov – 8 dní pred a 2 dni po príchode menštruácie.

Aromaterapia

Esenciálne oleje, najmä zo šalvie, ruže či jasmínu, sú oddávna využívané na liečbu ženských ochorení. Japonský tím vedcov na univerzite v Osake zistil, že 10-minútové vdychovanie esenciálneho oleja z citrusového plodu Yuzu a oleja z Levandule zmierňuje predmenštruačnú úzkosť, hnevlivé nálady a únavu minimálne 35 minút po inhalácii.

yuzu esenciálny olej

Zdravá strava, bez stresu a cigariet

Výskumy ukázali, že zníženie príjmu slaných jedál a kofeínových nápojov znižuje hladinu estrogénu a tým zmierňuje prejavy predmenštruačného syndrómu. Ženy vystavované pasívnemu fajčeniu a ženy s vysokou mierou stresu trpia predmenštruačným syndrómom častejšie.

Zdroj: www.pubmed.com | Foto: wikipedia, pxhere, depositphotos