Iste poznáte všetky tie zaručené zdravé tipy, ako napríklad správne jesť, cvičiť či vyhýbať sa čomukoľvek potenciálne škodlivému. Robiť to všetko má, samozrejme, zmysel, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa to vlastne odporúča?

Zdravý návyk je akákoľvek činnosť, ktorá pozdvihne vaše fyzické, emocionálne či duchovné zdravie. Všetky tieto návyky dopomáhajú k tomu, aby ste sa cítili celkovo dobre, pretože ako sa hovorí, v zdravom tele je zdravý duch. Tu je päť benefitov zdravého životného štýlu.

Udržanie ideálnej hmotnosti

Pohyb

Zdravá strava a pravidelné cvičenie preukázateľne prispieva k zníženiu a udržaniu si optimálnej hmotnosti. Ak zníženie váhy nie je váš prioritný cieľ, pravidelný pohyb vám upevní zdravie, „nakopne“ imunitný systém a celkovo výrazne navýši váš energetický level. Naplánujte si aspoň dve a pol hodiny pohybu do týždňa.

Zlepšenie nálady

Náladička

Pohyb a zdravý životný štýl nemá vplyv len na vaše telo, ale aj na vašu psychiku. Fyzická aktivita pozitívne stimuluje tvorbu endorfínov – hormónov zodpovedných za „pocity šťastia“. Ak chcete podporiť produkciu tohto hormónu, sústreďte sa na kardio cvičenia, pri ktorých sa poriadne vypotíte, ako napríklad beh či zumba.

Boj proti chorobám

Choroba

Zdravý životný štýl preukázateľne zlepšuje zdravotnú kondíciu, eliminuje riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, udržuje v norme krvný tlak, a v neposlednom rade posilňuje imunitu aj bez liekov. To v praxi znamená, že ste menej náchylní na rôzne vírusové ochorenia.

Nárast energie

Energia

Určite ste už zažili ten príval únavy či nebodaj depresívneho pocitu, ktorý nastal bezprostredne po konzumácii množstva nezdravého jedla. Vyskúšajte do svojho stravovania zaradiť viac celozrnných výrobkov, ovocia, zeleniny, chudého mäsa. Každodenné starosti a povinnosti tak budete zvládať omnoho jednoduchšie a s väčšou chuťou. Takáto strava má pozitívny vplyv aj na váš spánok, ktorý bude hlbší a kvalitnejší. Nedostatočný spánok so sebou prináša množstvo problémov. Nielenže sa cítite byť unavená, no často ste aj nervózna a náladová. Tieto aspekty vám uberajú životnú kvalitu.

Predĺženie života

Dlhovekosť

Akonáhle začnete praktizovať zdravé návyky, zvyšujete si nimi šancu na dlhší život. Údajne na to postačuje iba polhodina pohybu denne. Dĺžka života u ľudí, ktorí sa denne venovali nejakej športovej aktivite, je preukázateľne vyššia v porovnaní s ľuďmi, ktorí praktizovali sedavý životný štýl.

Je náročné vzdať sa nezdravých návykov. Keď sa vám to podarí, zaručene nebudete ľutovať. Zdravý životný štýl so sebou prináša veľké množstvo benefitov, ktoré budete oceňovať do konca života. Je to dlhodobý proces, preto buďte trpezlivé a riaďte sa heslom „pomaly ďalej zájdeš“.

Zdroj: Livestrong.com | Foto: Instagram