Určite ste aj vy v honbe za zdravším životným štýlom siahli po produktoch, ktoré by mali byť zdravé a podľa reklám plné vitamínov, výživných látok, prípadne bez cukru a teda o to zdravšie. Skutočnosť je však taká, že na základe zloženia týchto jedál zistíte, že nemôžete spoľahlivo tvrdiť, že sú zdravé. Niektoré dokonca presne naopak!

 

Pomarančový džús

Určite ste počuli, aké zdravé je dať si na raňajky pomarančový džús. Mnoho ľudí práve džúsom začína svoj deň v domnienke, že svojmu telu dávajú veľa výživných látok. Nebolo by však zdravšie a prirodzenejšie zjesť jeden pomaranč či grep? Ak si prečítate štítok zloženia na pomarančovom džúse, zistíte, že je to vlastne pitná voda a koncentrát (a tomu sa hovorí džús) a jediné deci džúsu obsahuje cez 40 kcal (pre porovnanie cca 2,5 dcl pomarančového džúsu má rovnakú kalorickú hodnotu ako jeden malý biely rožok), nehovoriac o tom, že len v 1 dcl džúsu máte až 9g cukru. O čo zdravšie by bolo dať si ten pomaranč.

Bebe dobré ráno

Možno ste aj vy podľahli ilúzii, že s Bebe keksami je vaše ráno zdravé a plné vitamínov. Povedzme si úprimne, určite sú menej kalorické oproti oblátkam plnenými krémami a poliatymi čokoládou, avšak zloženie hovorí, že ide prevažne o celozrnnú pšeničnú, jačmennú, žitnú múku (samé sacharidy), ovsené vločky, rastlinný olej, monoglyceridy a diglyceridy mastných kyselín… A iba 100g týchto keksov má viac ako 400 kcal. Obyčajný rožok s cícerovou pomazánkou nemá viac ako 300 kcal.

Víno

Hovorí sa, že víno je „priateľom srdca“, že pohárik denne nemôže ublížiť, lebo vtedy je zdraviu prospešné. V skutočnosti však netreba zabúdať na to, že je to v prvom rade alkohol a v druhom rade najmä sladké vína majú viac ako 45g zvyškového cukru na 1 liter. To znamená, že s pohárikom sladkého vína vypijete aj približne 200 kcal. Radšej si dobrú fľašu odložte na špeciálne príležitosti, či použite ako prísadu do varenia.

jogurt2

Diétna Cola

Keď nás premôže chuť na sladký nápoj, dáme si diétnu Colu, pretože nemá žiaden cukor. Zamysleli sme sa však nad tým, prečo je aj napriek etikete „bez cukru“ veľmi sladká? Aké sladidlá a umelé prísady tento nápoj obsahuje? Určite ste videli na internete množstvo zverejnených pokusov a vyčistenie hrdze či vodného kameňa Colou – diétnou aj s cukrom – výsledok bol rovnaký. Keď dokáže Cola odstrániť hrdzu z kovu, vieme si predstaviť, akú paseku nám dokáže narobiť v žalúdku?

Ochutený jogurt

Jogurt je zdravý. Čistý, biely, bez pridania chuťových aróm, farbív, éčiek. V opačnom prípade sa zo zdravej potraviny stáva potravina upravená chemikáliami. Zároveň treba dodať, že nie je jogurt ako jogurt. Všímajte si etikety a zloženie. Začína to pekne: mlieko, smotana a hneď na treťom mieste ochucujúca zložka, ktorá v prvom rade obsahuje cukor, farbivo a príchuť. Nie je zdravšie dať si do bieleho jogurt radšej kúsok medu či čerstvého ovocia a škoricu? Pre porovnanie jeden kelímok bieleho jogurtu má niečo okolo 4g sacharidov, kelímok ochuteného jogurtu viac ako 15g.

Nuž, možno je naozaj čas začať čítať etikety a nestavať zdravie na light, free, bez cukru. Vyhýbať sa glukózam, fruktózom, kadejakým kukuričným sirupom, farbivám, konzervantom. Ostáva nám už iba vyriešiť otázku, čo potom budeme jesť.

Autor: Katarína Rajnaková

Foto: Pinterest