Akýsi nový trend alebo obavy spôsobili, že je teraz bežnejšie než obyčajne viesť polemiku o tom, či deti očkovať alebo nie. Mnohí pritom argumentujú, že tento spôsob prevencie je pre malé deti nevhodný a nebezpečný. Môže viesť dokonca až k autizmu, hoci to žiadna štúdia doteraz úplne nepotvrdila.  

Takéto správy sa prirodzene šíria aj na Slovensku, a tak sa stáva, že aj keď je očkovanie u nás povinné, existuje stále veľa rodičov, ktorí sú proti. Účelom tohto článku nie je obhajovať, čo je lepšie. Napokon nezhodnú sa ani samotní doktori či politici. To, na čom záleží, sú dôležité fakty z bežného života. Prinášame vám preto skutočný príbeh jednej mamičky z USA, ktorá doplatila na to, že sa svoje prvé dieťa rozhodla nezaočkovať, dôsledkom čoho jej len 2-mesačný syn ochorel na čierny kašeľ.

Keďže je táto diagnóza pre malé deti mimoriadne nebezpečná, žena sa s problémom zverila priateľom na sociálnej sieti. Chcela totiž nájsť podporu a útechu tých, ktorí majú rovnaký postoj k neočkovaniu – s cieľom ospravedlniť svoje rozhodnutie, aby sa necítila zahanbená a vinná.

„Všetci chceme robiť to, čo je správne pre našich deti. Som skutočná mama, ktorá neočkuje. Môj syn má v súčasnosti 2 mesiace. Som s ním práve teraz v nemocnici. Je pozitívny na čierny kašeľ a doktori mi hovoria, že to dostal od mojej nezaočkovanej dcéry. Bola som mamička, ktorá bola celý deň zahanbená, ale postavila sa za svoju myšlienku. Má niekto dieťa, ktoré dostalo nejaké hrozné ochorenie, pretože neočkuje? Prosím komentár. Moje dieťa skutočne trpí a je strašné to sledovať. Potrebujem nejakú podporu, že som urobila správnu vec,“ napísala zúfala matka, ktorá však nečakala, čo jej krátky príspevok vyvolá. Takmer ani jeden z komentárov sa netýkal odpovede na mamičkinu otázku.

Jej príspevok vyznel v očiach mnohých ľudí ako narcizmus, pretože sa namiesto syna zaujímala viac o seba a svoju potrebu podpory či súcitu. Okrem toho, tento post ešte viac posilnil negatívny obraz o tých ľuďoch, ktorí sa dieťa rozhodli nezaočkovať. Následne sa pod mamičkinými slovami rozbehla debata o tom, že niektorí rodičia bezohľadným presvedčením ohrozujú druhých, ale najmä tých, ktorí sú im najbližší a najdražší. Medzi komentármi sa dokonca vyskytlo i to, že by táto matka deti mať ani nemala. Čo si o očkovaní myslíte vy? Dajte nám vedieť v komentároch na Facebooku!

Originálne znie príspevku zúfalej mamičky

očkovanie

Zdroj: boredpanda.com | Foto: boredpanda.com, depositphotos.com