Myslíte si, že citrón sa dá využiť len ako ozdoba koktejlov alebo ako zdroj vitamínu C? Tak to sa veľmi mýlite! Na čo všetko je teda ešte vhodné jeho využitie?

 

1.) K vyriešeniu problémov s mravcami

Nakvapkajte šťavu na prahy, okenné rámy a do štrbín, kadiaľ vám mravce lezú do bytu. Neotrávite ich, ale im dôrazne zdelíte, že u vás viac nie sú vítaní.

Mravce

2.) K rozjasneniu nechtov

Nechty možno rozjasniť už pár kvapkami citrónovej šťavy denne.

Nechty

3.) Proti zhnednutiu ovocia alebo zeleniny

Keď nakrojíte plod, napríklad karfiol alebo jablko, rez pokvapkajte citrónovou šťavou. Vysoký obsah antioxidantov zabráni zhnednutiu.

Karfiol

4.) K očisteniu pleti

Citrónovú šťavu zmiešajte s vodou a v tomto roztoku si opláchnite tvár. Vaša pleť bude krásna a jemná.

5.) Ako prací prostriedok

Nesypte prášok, ale vymačkajte citrón. Perie, bieli a je vynikajúci na odstraňovanie škvŕn.

Prádlo

6.) K likvidácii buriny

Pokropte dotieravú burinu, rastúcu medzi záhradnými dlaždicami alebo pri obrubníku, citrónovou šťavou a ľahko sa jej zbavíte.

burina

7.) K odhlieneniu

Voda s citrónom odhlieňuje, zlepšuje správne dýchanie a uľavuje ľuďom s astmou. A je zdravšia než chémia z lekární.

lieky

8.) Proti starnutiu

Citrónová šťava obmedzuje vznik voľných radikálov, ktoré sú zodpovedné za starnutie a degeneráciu ľudského tkaniva.

9.) K odstráneniu zápachu z chladničky

Pachu z chladničky sa zbavíte tak, že na vatu alebo kuchynskú hubku nakvapkáte väčšie množstvo citrónovej šťavy a vložíte na niekoľko hodín do chladničky.

citróny v chladničke

10.) K dezinfekcii drobných poranení

Porezali ste sa nožom? Odrelo si vaše dieťa kolená? Nakvapkajte na ranu šťavu z citróna, aby ste ju dezinfikovali. Citrón je silné antiseptikum.

zranenie

11.) K nalešteniu nožov alebo kuchynského drezu

Vyrobte si pastu zmiešaním citrónovej šťavy so soľou a naneste na mosadzný, nerezový alebo chrómový povrch. Nechajte päť minút pôsobiť, potom ho opláchnite teplou vodou, utrite a suchou handričkou vyleštite.

kuchynský drez

12.) K odstráneniu chemického ošetrenia z ovocia a zeleniny

Nikdy neviete, čo za pesticídy na vás číhajú na povrchu ovocia či zeleniny. Vymačkajte preto citrónovú šťavu a jednu lyžičku nalejte spolu s vodou do rozprašovača. Plody, ktoré chcete konzumovať, jednoducho postriekajte. Šťava má dezinfekčné účinky a ovocie naviac aj krásne vonia.

Pomaranč

13.) Na blond preliv

Štvrť šálky citrónovej šťavy dolejte doplna vodou a v roztoku si umyte vlasy. Následne vlasy vystavte pôsobeniu slnečných lúčov a čakajte, kým neuschnú. Pre maximálny blond účinok opakujte najmenej jedenkrát denne po dobu jedného týždňa.

barbie

14.) K odstráneniu zápachu z krbu

Vysedávať pri krbe je síce príjemné, ale môže sa vám stať, že pach spáleného dreva sa prenesie aj do miestnosti. Až bude najbližšie krb zapáchať, vhoďte do plameňov zopár kúskov čerstvo nakrájanej citrónovej kôry.

krb

15.) K liečbe hnačky

Citrón má antimikrobiálne účinky a zároveň podporuje trávenie. Každú hodinu či dve prehltnite približne polovicu až celú lyžičku citrónovej šťavy.

drevená toaleta

16.) K udržaniu sypkosti ryže

Ak nemáte rady, keď sa uvarená ryža zlepí v mazľavú hrudu, počas varenia pridajte do vody s ryžou lyžicu citrónovej šťavy. Hotovú ryžu nechajte trochu vychladnúť a potom premiešajte vidličkou.

ryža

17.) Po prehýrenej noci

Ak ste to deň predtým prehnali s alkoholom, vypite citrónovú šťavu zmiešanú s vodou. Roztok vás zavodní, napomôže k vyváženiu rozvráteného organizmu a dodá vitamín C.

opica

18.) K odstráneniu zápachu z rúk

Pach cibule či ryby odstránite dôkladným otrením rúk čerstvým citrónom. Následne ruky opláchnite v teplej vode.

umývanie rúk

Foto: pixabay.com